راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی برای همه فعالیت‌های طبیعت گردی

کوله پشتی کوهنوردی یا طبیعت گردی و یا حتی کوله پشتی با چندین پسوند دیگر که به این وسیله ضروری نسبت داده می‌شود، همگی اعضای یک گروه هستند. وظیفه مشترک تمام این کوله‌ها حفظ ابزار و وسایل مورد نیاز شما در بهترین شرایط ممکن است. انتخاب صحیح کوله پشتی علاوه بر فراهم کردن راحتی شما در طول سفر، سلامت شما را نیز حفظ خواهد کرد. در نقطه مقابل عدم دقت در انتخاب و خرید کوله پشتی کوهنوردی یا هرنوع دیگر این ابزار مهم، شما را دچار پیچیدگی‌ها و دردسر های زیادی در طول فعالیت و حتی پس از آن خواهد نمود.

شاید برای شما هم سوال شده باشد که چگونه افراد با کوله های سنگین و حجیم، به سفر و کوهنوردی رفته، و دچار آسیب فیزیکی نمی‌شوند. همچنین یکی دیگر از سوالاتی که معمولا افراد قبل از تجربه کوله کشی از ما می‌پرسند، امکان خستگی زودهنگام در برنامه های پیمایشی است. جواب هر دو سوال پرسیده شده، ساده و کوتاه است! انتخاب صحیح کوله پشتی، با توجه به ویژگی های فردی، نوع برنامه و مدت زمان استفاده هر دو مورد بالا یعنی حمل بار سنگین و جلوگیری از خستگی زودهنگام را برای کاربر میسر می‌سازد.

پس قبل از خرید انواع کوله پشتی کوهنوردی بهتر است انواع آن را بشناسید و نسبت به تهیه آن بر اساس نیازهای خود اقدام نمایید.

کوله پشتی های کوهنوردی به دسته های متنوعی تقسیم می‌شوند کمپ شاپینگ خرید لوازم کوهنوردی

۳ ویژگی شاخص متمایز کننده کوله پشتی‌ها که در راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی در رابطه با آنها می‌خوانید:

۱. حجم کوله

حجم کوله عموما در واحد لیتر بیان می‌شود. این عدد نشانگر گنجایش کوله پشتی شما است و وزن قابل حمل کوله را هم به طور حدودی بیان می‌کند.

حجم کوله براساس فعالیت شما انتخاب می‌شود. که تابعی از وسایل و تجهیزات مورد نیاز شما در طول برنامه است.

۲. امکانات جانبی

امکانات یک کوله شامل ویژگی‌های جزیی است که کوله پشتی را متناسب با فعالیت شما بهینه می‌کند. امکان اتصال ابزار اسکی، یا سنگ نوردی، جیب های بخصوص برای کیسه خواب یا انواع جیب برای ابزارهای تعمیر دوچرخه در مدل‌های بخصوص از جمله این ویژگی‌ها است.

۳. اندازه قواره

کوله پشتی‌ها بر اساس فرم بدن شخص طراحی و ساخته می‌شود. از این نظر معمولا کوله پشتی ها بر اساس طول قوس ستون فقرات تولید می‌شوند. بعضی از کمپانی ها کوله های خود را با قابلیت تغییر سایز تولید می‎‌کنند، که در این حالت طول قوس قابل تغییر است.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب و تصمیم گیری در رابطه با خرید کوله پشتی کوهنوردی خود، توضیحات مختصری در رابطه با ویژگی های مطرح شده یک کوله مناسب برای فعالیت های مختلف را مطالعه نمایید.

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی: انواع کوله پشتی از نظر حجم

کوله پشتی ها از نظر حجم، به ۳ دسته کلی تقسیم می‌شوند. این تقسیم بندی عمدتا بر اساس مدت زمان سفر شما است. طبیعی است هرچه مدت زمان سفر و برنامه شما طولانی تر باشد، حجم بیشتری برای حمل ابزار و لوازم مورد نیاز خود احتیاج خواهید داشت.

باید توجه داشته باشید که میزان وسایل موردنیاز شما در طول سفر و برنامه طبیعت‌گردی، تابعی است از نیازهای شخصی و سلیقه فردی. لذا حتما با توجه به تجربه شخصی خود حجم کوله مورد نیاز خود را انتخاب نمایید. پس حتما قبل از خرید کوله پشتی کوهنوردی باید به این موارد توجه نمایید. این مورد در راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی ذکر نشده، اما می‌توانید از پست مربوطه در اردومگ در خصوص انتخاب لوازم سفر و کوهنوردی استفاده نمایید.

۱. کوله پشتی روزانه کوهنوردی

کوله پشتی های روزانه مناسب فعالیت های سبک کوهنوردی، طبیعت گردی و استفاده روزمره در شهر هستند. این کوله پشتی‌ها عموما حجمی بین ۱۰ الی ۲۵ لیتر داشته و برای حمل ابزار دم دستی و روزانه مناسب هستند.

شما به راحتی خواهید توانست در کوله پشتی روزانه خود یک صبحانه، آب، اقلام ضروری مانند کمک های اولیه، دوربین و تجهیزات جانبی کوهپیمایی چندساعته خود را حمل کنید.

این کوله ها ساختار بدنه محکمی نداشته و برای حمل ادوات و تجهیزات سنگین طراحی نشده اند، لذا استفاده از آن‌ها به عنوان کوله حمل لوازم و تجهیزات سنگین خصوصا برای فعالیت های ورزشی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

یک کوله پشتی روزانه استاندارد، علاوه بر محفظه بار اصلی خود، محفظه ای برای نگهداری اشیای دم دستی، حداقل یک جیب جانبی برای حمل بطری و در بعضی موارد جیب داخلی برای حمل کیسه آب را در اختیار کاربر می‌گذارد.

بعضا انواع کوله روزانه با حجم کمتر از ۲۰ لیتر که قابلیت جمع شدن دارند، کوله حمله کوهنوردی نام برده می‌شوند.

۲. کوله پشتی کوهپیمایی و پیمایش

کوله پشتی کوهپیمایی برای حمل تجهیزات و ابزار مخصوص کوهنوردی یا فعالیت های طبیعت گردی در فواصل طولانی طراحی شده است. این کوله ها عموما حجمی بین ۳۰ الی ۵۵ لیتر داشته و نسبت به کوله های روزانه، از ساختار بدنه پیچیده تری برخوردار است.

کوله های با حجم کمتر، بین ۳۰ تا ۴۰ لیتر برای فعالیت های کوهنوردی استفاده می‌شود. عموما صعودهای فنی یا بلند که نیاز به تجهیزات خاص داشته و یا کوهپیمایی در شرایط سخت مانند زمستان، نیاز به این نوع کوله خواهند داشت.

در خرید کوله کوهنوردی باید دقت لازم را در خصوص انتخاب حجم مورد نیاز خود براساس نوع فعالیت و نیازها انجام دهید. اگر شما کوله را برای سفرهای چندروزه و بلند می‌خواهید شاید کوله های با حجم بالاتر مورد استفاده شما باشد و این کوله ها نیاز شما را پاسخ ندهد.

کوله پشتی های کوهنوردی را می‌توانید برای کمپینگ و طبیعت گردی استفاده نمایید. این کوله پشتی ها عموما دارای محفظه های مختلف برای حمل تجهیزات کمپ و کوهنوردی هستند.

۳.کوله پشتی چندروزه برای سفرهای بلند

سومین نوع کول پشتی، کول پشتی‌های چندروزه یا Multi Day هستند. این کوله پشتی ها همانطور که از اسمشان پیداست برای سفرهای بلند طراحی و عرضه شده اند. عموما حجم این کوله ها بین ۵۰ الی ۸۰ لیتر است. اگر قصد سفر چندروزه در طبیعت یا در شهرها را دارید، این کوله ها برای حمل اساسیه و لوازم شما مناسب هستند. هیچهایکرها، و افرادی که به صورت بک‌پکی به سفر می‌روند از جمله مخاطبین این نوع کوله ها هستند. فضاهای داخلی زیاد با تفکیک مناسب، شاسی کوله مقاوم با طراحی بهینه برای انتقال موزون وزن به بدن و همچنین مقاومت بالای بدنه کوله از جمله ویژگی های اصلی این کوله است.

باید اشاره کرد که حمل این کوله‌ها در برنامه های کوهنوردی، از جهت حجیم و سنگین بودن مناسب نیست. همچنین همیشه باید در یاد داشته باشید که استفاده از کوله پشتی های حجیم در برنامه ها، ما را به اساسیه گرایی سوق می‌دهد. یعنی شما به مرور زمان خود را ملزم خواهید کرد از حداکثر ظرفیت کوله خود استفاده کنید. در صورتی که شاید نیمی از اساسیه حمل شده توسط شما در طول فعالیت شما مورد استفاده قرار گیرد.

کوله پشتی منسب هیچهایک و سفرهای بلند پیمایشی

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی: امکانات جانبی

امکانات جانبی کوله پشتی بر اساس نیازهای کاربر و نوع فعالیت مورد استفاده، شخصی سازی می‌شود. ولی در حالت کلی می‌توان گفت این امکانات در محدود ویژگی هایی خلاصه میشود که عموما در بین کوله‌پشتی ها مشترک است.

ما در راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی، ۴ مورد از برجسته ترین امکانات کوله‌ها را بررسی کرده‌ایم:

۱- جیب‌ها و محل‌های دسترسی و نگهداری تجهیزات

یکی از مهمترین ویژگی‌های کوله پشتی، فضاهای ساماندهی تعبیه شده و همچنین جیب‌های خارجی کوله پشتی برای نگهداری ابزار شما است. دسترسی مناسب به داخل کوله پشتی می‌تواند آسایش و راحتی شما را در طول سفر تضمین کند. خصوصا برای سفرهای کمپینگ و پیمایشی، زمانی که شما در طول روز نیاز به ابزارهای گوناگونی دارید، دسترسی مناسب به تجهیزات داخل کوله از طریق زیپ‌های جانبی به جز درب کوله پشتی بسیار حیاتی خواهد بود. تصور کنید در میانه روز و برای استراحت کوتاهی، نیاز به زیرانداز یا بالش خود داشته باشید و مجبور باشید برای اینکار همه البسه و سایر تجهیزات خود را از کوله خارج کنید. ما در راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی توصیه می‌کنیم تا حتما کوله پشتی انتخاب کنید که به شما امکان دسترسی به فضای اصلی از طرق مختلف را بدهد. همچنین قرارگیری انواع جیب‌ها و محفظه‌های خارجی روی کوله کار شما را در دسته بندی و تقسیم ابزار بسیار راحت تر خواهد نمود. کوله پشتی‌های گریگوری، کوله پشتی اسپری و کایلاس از جمله کوله‌های مناسبی هستند که دارای محل‌های گوناگون برای تقسیم و نگهداری لوازم است. از جمله این فضاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
کوله پشتی گریگوری
محل نگهداری بطری آب در کوله پشتی گریگوری
راهنمای خرید کوله پشتی کایلاس
 جیب‌های جانبی و کمربند عریض کوله پشتی کایلاس
راهنمای خرید کوله پشتی اسپری

محل اتصال ابزار کوهنوردی در کوله پشتی اسپری

۲- سیستم پشتی و تهویه هوا در کوله پشتی کوهنوردی

اگر از یک فرد مجرب در رشته کوهپیمایی در خصوص خرید کوله پشتی کوهنوردی راهنمایی بگیرید، قطعا یکی از مواردی که او به آن اشاره خواهد کرد، تهویه مناسب کوله پشتی در ناحیه پشتی متصل به بدن است. این ناحیه به دلیل تماس مداوم، تحت فشار بوده و نیاز به تهویه مناسب برای جلوگیری از تعریق بیش از حد و آسیب رسیدن به بدن شما در صورت برودت هوا و همچنین فراهم کردن آسایش شما دارد.

در گذشته پد پشتی کوله‌ها عموما از فوم‌های متخلخل ساخته می‌شد که دارای تهویه نسبتا مناسبی بودند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و مهندسی طراحی و ساخت ابزارهای اوتدور، پد پشتی کوله‌ها به صورت توری جدا از کوله پشتی طراحی شده که علاوه بر فراهم کردن تهویه مناسب، به خوبی فرم ستون فقرات را به خود گرفته و آسیب رساندن به بدن شما جلوگیری می‌کند.

از بهترین کوله‌های دارای تهویه مناسب می‌توان به کوله پشتی‌های اسپری اشاره کرد. این کوله‌ها دارای توری سرتاسری در پشت سر خود بوده و به شما کمک می‌کنند تا تجربه بهتری از پیمایش بلند خود با کوله پشتی داشته باشید.

۳- سیستم کمربند شناور

کمربند شناور، درواقع سیستمی است که در آن کوله پشتی به صورت مفصلی روی لگن شما می‌نشیند، در این حالت حرکت کاربر بسیار راحت‌تر خواهد بود و خصوصا در برنامه‌های کوهنوردی که پیمایش روی زمین‌های ناهموار انجام می‌شود، آزادی حرکت کوله پشتی روی کمر در راحتی کاربر تاثیر بسزایی خواهد داشت.
از بهترین سیستم‌های مفصلی کوله پشتی‌ها می‌توان به سیستم کوله پشتی دیوتر، در مدل ایرکانتکت و مدلهای جدید این شرکت اشاره کرد. همچنین کوله پشتی بالترو گریگوری و مدل‌های ۲۰۲۰ این شرکت نیز دارای قابلیت مشابهی است که می‌تواند برای راحتی هر چه بیشتر شما مورد استفاده قرار گیرد.

۴- کوله پشتی جانبی حمله ( یک‌روزه )

معمولا کوله پشتی‌های حرفه‌ای کمپینگ و کوهنوردی که از ظرفیت بالای 55 لیتر بهره می‌برند، یک کوله پشتی دیگر به صورت حمله یا داخل خود یا روی خود و یا در حالتی که بتوان از بدنه جدا کرد همراه دارند. این کوله پشتی خصوصا در سفرهای بلند شما که در حالت اسکان، ممکن است به یک کوله جانبی برای گشت و گذار میان روز نیاز داشته باشید به شدت کاربردی خواهد بود.

نمونه‌های کوله پشتی جانبی:

کوله پشتی‌های اسپری

اسپری در کوله‌های خود امکان جداسازی کلاهک کوله و تبدیل آن به کوله پشتی یک روزه را فراهم کرده. بدین ترتیب در صورت نیاز به راحتی شما یک کوله یکروزه از دل کوله پشتی چند روزه خود در دسترس خواهید داشت.

کوله پشتی گریگوری

در مدل بالترو گریگوری، یک کوله پشتی داخلی، متصل به بدنه با حجم حدود 10 لیتر وجود دارد که می‌تواند در صورت نیاز آن را از کوله جدا کرد و مورد استفاده قرار داد. همچنین این کوله پشتی امکان اتصال بند کمری را دارد که در حالت عادی از بندهای اصلی کوله پشتی بالترو است.

کوله پشتی دیوتر

دیوتر نیز در مدل‌های 65 و 75 لیتری ایر کانتکت ( Air Contact ) خود دارای یک کوله متصل به بدنه در ناحیه جلویی و رویی است که با جدا سازی امکان استفاده از آن ممکن خواهد بود.

راهنمای انتخاب کوله پشتی کوهنوردی بر اساس اندازه و قواره

کوله پشتی‌های کوهنوردی نیز مانند پوشاک و بعضی از ابزارهای مخصوص کوهپیمایی مثل زیرانداز یا کیسه‌خواب دارای اندازه و قواره‌های متفاوتی هستند. این اندازه و قواره مستقیما با کارایی کوله پشتی و سلامت جسم شما ارتباط دارد. برای همین توصیه ما به شما استفاده از کوله پشتی مناسب و فیت بدن خودتان است.

در بعضی کمپانی‌ها مانند دیوتر، کوله پشتی‌ها به دو مدل کوله پشتی کوهنوردی زنانه و مردانه تقسیم می‌شود و پشتی آن به نسبت قد و طول کمر قابل تنظیم است. در بعضی از تولید کنندگان مانند گریگوری و اسپری، کوله‌ها با اندازه‌های ثابت عرضه می‌شود. این شرکت‌ها بر اساس مهندسی و طراحی خود کوله‌ها در تقسیم بندی کوچک، متوسط و بزرگ با قابلیت جابجایی سایز تا یک درجه کم و زیاد عرضه می‌کنند.

کوله پشتی کوهنوردی مناسب کودک

برای راهنمایی خرید کوله پشتی کوهنوردی بر اساس سایز و استایل بدن خود، حتما پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید به سایت کمپانی‌های تولید کننده کوله مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید در این خصوص از فروشندگان راهنمایی لازم را بگیرید، زیرا اندازه بودن کوله پشتی برابر راحتی و آسایش و همچنین حفظ سلامت شما در دراز مدت خواهد بود. کارشناسان سایت اردو همواره در خدمت رسانی به شما در خصوص انتخاب سایز و اندازه کوله پشتی حاضر هستند.

کوله پشتی کوهنوردی زنانه و مردانه

برای اطلاعات بیشتر در خصوص انتخاب و خرید کوله پشتی، می‌توانید سوالات خود را از طریق بخش نظرات همین پست یا تلفن تماس فروشگاه اردو360 اعلام فرمایید. ضمنا ما همواره پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما هستیم، شما می‌توانید با ارسال نظر و پیشنهاد خود ما را در بهبود فعالیت و کمک به سایر همنوردان یاری کنید.

اینفوگرافی راهنمای انتخاب کوله پشتی کوهنرودی

اینفوگرافی راهنمای انتخاب و خرید کوله پشتی کوهنوردی برای درک بهتر و راحت‌تر با کلیک بر روی تصویر روبرو قابل دسترس است.

ابراهیم موسوی
ارسال دیدگاه