چگونه بهترین سرشعله کوهنوردی را انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید بهترین سرشعله کوهنوردی

همراه داشتن یک سرشعله مناسب می‌تواند کل قواعد بازی را تغییر دهد. منظورمان دقیقا نوشیدن قهوه یا چای داغ، به همراه یک وعده غذایی پر کالری و گرم در شب برنامه طبیعت گردی شما یا حتی برای صبحانه و در منظره طلوع آفتاب است. شاید بسیاری از افراد برای کوهپیمایی‌های یکروزه و معمول این وسیله را حمل نکنند، ولی برای اکثر افراد و برنامه‌های چندروزه و حتی صعودهای بلند کوهنوردی همراه داشتن سرشعله کوهنوردی بسیار ضروری و مهم خواهد بود.

آشپزی در طبیعت با اجاق کوهنوردی

خرید و انتخاب درست اجاق کوهنوردی یکی از کارهای دشوار و حتی سر درگم کننده است. با تنوع روز افزون نیازهای کاربران، تنوع این وسیله نیز افزایش پیدا کرده و ویژگی‌های هریک برای فردی مناسب بوده و برای دیگری شاید کاربردی نباشد. از اینرو برای انتخاب بهترین سرشعله کوهنوردی ما همراه شما هستیم تا با شناخت نیازهای خود، و همچنین ویژگی‌های این گروه تجهیزات طبیعت گردی بهترین محصول را برای خود انتخاب کنید.

فاکتورهایی که باید در انتخاب بهترین سرشعله کوهنوردی در نظر بگیرید

وزن

همانند تمام ابزار و تجهیزات شما، سرشعله و اجاق کوهنوردی هم بخشی از وزن کوله‌پشتی شما را تشکیل می‌دهد. موردی که باید به آن حتما توجه داشته باشید، وزن سوخت شما است. فرقی نمی‌کند چه نوع اجاقی همراه دارید، اجاق الکلی، گازی یا بنزینی همگی نیاز به سوخت دارند. و سوخت سرشعله، به وزن آن اضافه خواهد شد.

همه این موارد باید با نوع برنامه شما، مدت زمان سفر و نوع استفاده از اجاق سنجیده شود. اگر قرار است به یک سفر دوروزه بکپکی بروید، سوخت و وزن سرشعله چندان اهمیتی نخواهد داشت، ولی برای یک سفر بلند خصوصا از نوع کوهپیمایی، انتخاب یک سرشعله کم وزن، برای همراه داشتن بیشترین مقدار سوخت در عین سبکی کوله پشتی واجب خواهد بود.

ببینید: لیست لوازم کوهنوردی و کمپینگ که داخل کوله پشتی سفر همراه شما خواهد بود.

کارایی

کارایی از نظر ما مهمترین ویژگی است که در انتخاب بهترین سرشعله کوهنوردی موثر خواهد بود. هیچ‌کس دوست ندارد در یک صعود جانانه، بدون آب جوش و چای داغ بماند. منظور از کارایی، شدت گرما و همچنین مقاومت در برابر سرما و باد اجاق کمپینگ و سفری در شرایط مختلف است.

کاربردپذیری در ارتفاعات بالا و دماهای بسیار پایین نیز در این قالب قرار می‌گیرد. این ویژگی می‌تواند برای بعضی از افراد کاربردی و حیاتی باشد و برای بعضی تفاوتی در استفاده آنها از اجاق سفری خود نداشته باشید. بنابر این باید حتما قبل از انتخاب سرشعله به نوع برنامه و نیاز خود توجه کنید.

انواع سرشعله‌های کوهنوردی و کاربردهای آن

بهترین سرشعله کوهنوردی لزوما یک نوع خاص و واحد برای همه افراد نیست. هر فردی بنا به نیاز خود و نوع برنامه باید نوع اجاق خود را مشخص کند.

انواع سرشعله و اجاق سفری، کمپینگ و کوهنوردی برا اساس نوع سوخت، اندازه و کاربرد دسته بندی می‌شوند. انواع سوخت مورد استفاده در اجاق‌های کوهنوردی شامل سوخت‌های مایع ( بنزین، نفت و سوخت‌های صنعتی مانند زیپو )، سوخت گاز ( ترکیب بوتان و پروپان ) و سوخت جامد ( الکل ) می‌شود. همچنین انواع سرشعله از نظر کاربری شامل سرشعله‌های پیچی، گاز و اجاق کمپینگ کتابی، سرشعله ریموت ( شلنگ دار ) می‌شود.

مشاهده و خرید سرشعله کوهنوردی و کمپینگ از فروشگاه اردو۳۶۰

سرشعله‌های پیچی و ریموت گازی

بهترین سرشعله کوهنوردی پیچی و ریموت که با گاز کار می‌کند را باید با توجه به نوع برنامه انتخاب کنید. سرشعله‌های پیچی معمولا حجم کمتری داشته و وزن بسیار کمی دارند، اما باید توجه کنید این سرشعله‌ها برای پخت غذاها چندان مناسب نیستند و بیشتر برای گرم کردن غذای آماده ( کنسروی ) و یا جوش آوردن آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سرشعله‌های ریموت یا شلنگ دار نیز از سوی دیگر حجم بیشتری نسبت به انواع پیچی دارند، اما حرارت آنها بیشتر بوده و امکان استفاده از قابلمه روی آنها بسیار راحت تر است. هردوی این موارد از سوخت گاز و کپسول‌های گازی استفاده می‌کنند.

انواع کپسول گاز کوهنوردی

کپسول‌ گاز کوهنوردی، در دونوع استوانه‌ای و گرد عرضه می‌شوند. نوع استوانه‌ای برای استفاده در اجاق کمپینگ کتابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند شما می‌توانید با تهیه تبدیل مخصوص سرشعله کوهنوردی این کپسول‌ها را که قیمت مناسب تری نسبت به انواع گرد و محدب دارند، به سرشعله کوهنوردی متصل کنید.

انواع سرشعله کوهنوردی

کپسول گاز کوهنوردی گرد، در حجم‌های ۱۱۰ گرم، ۲۳۰ گرم و ۴۵۰ گرمی عرضه می‌شوند. هر کدام برای برنامه‌های متفاوتی مناسب خواهد بود. برای برنامه‌های یک‌روزه پیشنهاد می‌شود از انواع ۱۱۰ گرمی کپسول استفاده کنید. هرچند این کپسول‌ها از نظر اقتصادی به صرفه نیستند، اما در صورت امکان پر کردن کپسول گاز کوهنوردی، این کپسول‌ها بهترین گزینه برای صعودهای سبک بار خواهد بود.
نوع ۲۳۰ گرمی و ۴۵۰ گرمی نیز به نسبت نوع استفاده شما می‌توانند بین ۵ وعده تا ۱۰ وعده غذایی برای شما حرارت لازم پخت را فراهم کنند.

سرشعله جت بویل کوهنوردی چیست؟

بعضی از انواع سرشعله و گازهای کوهنوردی با نام جت بویل شناخته می‌شوند. این نوع از اجاق‌ها، برای بعضی از برنامه‌ها می‌تواند بهترین سرشعله کوهنوردی مورد استفاده باشد. در شرایط دمای پایین و ارتفاع زیاد خصوصا زمانی که باد و بوران باشد، کارایی اجاق‌های کوهنوردی به شدت کاهش می‌یابد. جت بویل‌ها با ایجاد محفظه ایزوله و حبس حرارت تولیدی، موجب می‌شوند تا آب در زمان بسیار کمتری جوش بیاید.

بعضی از انواع سرشعله جت بویل قابلیت پخت و پز داشته و با طراحی ویژه زیرین قابلمه خود، حرارت را به صورت یکنواخت منتقل می‌کنند. بنابراین شما به راحتی خواهید توانست در هر شرایطی به پخت و پز بپردازید.

سرشعله جت بویل کوهنوردی msr

اجاق‌های سوخت مایع

اجاق‌های سوخت مایع کمپینگ، معمولا با نام اجاق کوهنوردی بنزینی شناخته می‌شوند. همانطور که از اسم آن انتظار می‌رود، استفاده از انواع سوخت مایع مانند بنزین یا نفت سفید به جای گاز در این وسیله‌ها برای تولید حرارت ممکن است.

معمولا اجاق‌های بنزینی، قابلیت استفاده گاز هم دارند. و به آنها اجاق چند سوخت گفته می‌شود. این نوع از اجاق‌ها حرارت بیشتری نسبت به انواع گازی تولید میکنند و بهترین اجاق کوهنوردی برای افرادی خواهد بود که به سفرهای بلند رفته و دسترسی آن‌ها به گاز سخت است.

اجاق بنزینی کوهنوردی و طبیعت گردی مدل MSR

از معایب این وسیله می‌توان به امکان نشت بنزین به داخل کوله اشاره کرد. همچنین معمولا این نوع از انواع سرشعله گازی دارای وزن بیشتری است که باید در انتخاب آن به این موارد دقت شود.

اجاق‌های کوهنوردی سوخت جامد

اجاق‌های کوهنوردی سوخت جامد که عموما با نام سوخت الکلی شناخته می‌شود، بیشتر برای استفاده به عنوان وارمر و گرم کننده غذا استفاده می‌شوند تا برای پخت و تهیه آن. البته انواع چوب سوخت این اجاق‌ها که از بهترین انواع اجاق کوهنوردی برای پخت و پز به شمار می‌روند. برای پخت و پز بسیار مناسب خواهند بود.

بعضی از انواع این اجاق‌ها امکان استفاده از چوب خشک را هم فراهم می‌آورند. در اینصورت امکان استفاده همزمان از چوب و الکل یا فقط استفاده یکی از این ابزارها خواهد بود.

اجاق الکلی کوهنوردی

شاید اگر شما اهل طبیعت گردی‌های کوتاه و حومه‌ شهر باشید، بهترین سرشعله کوهنوردی برای شما همین اجاق‌ها الکلی باشد. به دلیل اینکه این وسیله سبک و کم حجم بوده و استفاده از آن بسیار راحت است. همچنین هزینه تهیه الکل آن بمراتب پایین تر از سایر انواع گاز کوهنوردی خواهد بود.

بهترین سرشعله کوهنوردی و اجاق کمپینگ بر اساس نوع برنامه شما

در این بخش از مقاله انتخاب بهترین سرشعله کوهنوردی، به شما کمک می‌کنیم تا بهترین اجاق گاز را بر اساس نوع برنامه خود انتخاب کنید. همچنین ویژگی‌هایی که در خرید سرشعله کوهنوردی باید به آن‌ها دقت کنید در هر برنامه ذکر شده است.

کاربری / نوع اجاقسرشعله پیچیسرشعله شلنگداراجاق بنزینیاجاق سوخت جامداجاق چوب سوز
استفاده زمستانه و صعود بلند
کمپینگ و طبیعت گردی گروهی
کوهنوردی سبک/جوشاندن آب
کمپینگ/پیمایش بکپکی
هیچهایک/سفر بکپکی

اگر به کمپ و شب‌مانی در طبیعت می‌روید

اگر قصد کمپ و شب‌مانی در طبیعت دارید و به صورت گروهی به سفر می‌روید، شما نیاز به یک سرشعله کوهنوردی مناسب برای پخت و پز خواهید داشت. معمولا در این برنامه‌ها افراد با قابلمه‌های دو الی چهار نفره اقدام به پخت و پز و تهیه غذا می‌نمایند. بهترین سرشعله کوهنوردی برای شما نوعی خواهد بود که توانایی نگهداری قابلمه و ظروف کمپینگ را داشته باشد و علاوه بر آن حرارت مورد نیاز شما را تولید کند.

در انتخاب این سرشعله، به اندازه شعله پخش کن دقت کنید. شعله پخش‌کن‌های اجاق کمپینگ باید قطری بیشتر از ۸ سانتی‌متر داشته باشند تا براحتی ظروف پخت و پز شما را روی خود نگاه دارند. همچنین استفاده از انواع سرشعله‌های شلنگدار کوهنوردی از جهت راحتی در جابجایی و استقرار پیشنهاد می‌شود.

بهترین سرشعله برای کمپینگ و شب‌مانی گروهی در طبیعت سرشعله‌های گازی شلنگ دار خواهند بود.

اجاق گاز مناسب کمپینگ مدل primus

اگر به کوهنوردی و صعودهای بلند می‌روید

برای کوهنوردی، باید به نوع برنامه و شرایط جوی دقت کنید. همچنین نوع وعده غذایی شما هم بسیار مهم است. اگر شما از دسته افرادی هستید که از غذاهای آماده و کنسروی استفاده می‌کنند شاید یک اجاق ساده الکلی برای شما بهترین انتخاب باشد. این اجاق می‌تواند به راحتی آب مورد نیاز شما برای تهیه چای را به جوش آورد و همچنین کنسرو شما را گرم کند.

سرشعله برای کوهنوردی

از سوی دیگر اگر قصد صعود بلند دارید یا از گروه افرادی هستید که غذای خود را طبخ می‌نمایید، بهترین انتخاب شما سرشعله کوهنوردی پیچی خواهد بود. این سرشعله‌ها که مستقیما روی شعله قرار می‌گیرند، با توجه به وزن و اندازه برای صعودهای بلند بهترین گزینه خواهند بود از سوی دیگر حرارت مورد نیاز شما را محیا خواهند کرد.

اما اگر صعود شما در شرایط زمستانه و سرد است، حتما پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر استفاده از کپسول گاز زمستانه، از سرشعله‌های جت بویل استفاده کنید. این نوع از اجاق‌ها بهترین گزینه برای هوای سرد و طوفانی خواهد بود.

اگر به سفرهای بکپکی و یا هیچهایکینگ می‌روید

در این نوع از سفرها، بیشتر از حجم، وزن و اندازه سرشعله، کارایی آن در شرایط مختلف و خصوصا امکان تهیه سوخت مهم است. معمولا در سفرهای بکپکی به دلیل عبور از مناطق غیر شهری، دسترسی به لوازم و تجهیزات کوهنوردی سخت و دشوار است. بنابراین تهیه کپسول گاز یا حتی سوخت‌های مخصوص الکلی دشوار خواهد بود. بهترین گزینه برای این نوع از سفرها شاید انتخاب سرشعله‌های بنزینی با سوخت مایع است.

راجع به هیچهایک یا سفر کوله بدوشی بیشتر بدونید.

پخت و پز در سفر هیچهایکی و بک پکی

شما در هر زمان و مکانی در مناطقی که تردد انسان با وسایل و ادوات موتوری انجام می‌شود، دسترسی به بنزین خواهید داشت. علاوه بر آن نکته قابل توجه امکان حمل سرشعله‌های سوخت مایع داخل هواپیما است. شما هیچ زمانی نمی‌توانید کپسول‌های گاز خود را  داخل هواپیما حمل کنید، اما حمل مخزن خالی بنزین در هواپیما ممکن خواهد بود. و از طرف دیگر خیال شما از بابت دسترسی به بنزین در مقصد سفر خود راحت است.

آیا به جز حمل سرشعله یا گاز سفری روش دیگر برای پخت و پز در طبیعت وجود دارد؟

اگر با وجود تمام راحتی استفاه از سرشعله‌های گاز کوهنوردی، باز هم تمایلی به استفاده یا خرید آن‌ها ندارید، بهترین روش برای پخت و پز در طبیعت، استفاده از آتش طبیعی است. با استفاده از چوب خشک و البته رعایت نکات محیط زیستی، به راحتی می‌توان با تهیه یک آتش کوچک نسبت به پخت غذای دلخواه اقدام کرد.

طبخ غذا در طبیعت با آتش و هیزم

برای تهیه آتش، کمپانی‌های متفاوتی محصولاتی ارائه دادند تا این امر راحت تر و مطمئن تر از قبل باشد. ما هم پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد استفاده از آتش دارید، حتما نسبت به حمل آتش زنه و محرک مناسب برای مشتعل کردن چوب غافل نشوید. کمپانی لایت مای فایر دو محصول بسیار مناسب برای این منظور معرفی کرده است.
سنگ چخماق لایت مای فایر که با ایجاد حرارت بالای ۲۰۰۰ درجه به راحتی براده‌های چوب و هرنوع ماده مشتعل شونده دیگر را روشن می‌کند در کنار چوب کاج آتش زنه لایت مای فایر بهترین گزینه برای این منظور خواهند بود.

مقاله حاضر اقتباسی از سایت معتبر ری اسپرت مرجع تجهیزات طبیعت گردی و کمپینگ است.

تفاوت سرشعله‌های کوهنوردی چیست؟

سرشعله و اجاق های کوهنوردی معمولا بر اساس نوع سوخت طبقه بندی می‌شوند. سوخت این اجاق‌ها، گاز، مایع ( بنزین ) و جامد بوده که هر یک براساس نوع نیاز کاربر قابل تهیه هستند. سرشعله گازی کوهنوردی، به صورت پیچی یا شلنگدار هستند که نوع پیچی حجم کمتری داشته ولی برای استفاده با ظروف پخت و پز دارای محدودیت هایی هستند.

بهترین اجاق سفری برای کمپینگ چیست؟

اگر قصد کمپینگ و طبیعت گردی با کوله پشتی دارید، بهترین اجاق کوهنوردی برای شما انواع سرشعله‌های شلنگدار خواهد بود. این سرشعله ها با محیا کردن حرارت مناسب و همچنین سطح شعله پخش کن بزرگ، برای تهیه غذا در طبیعت مناسب‌ترین گزینه هستند.

آیا امکان استفاده مجدد از کپسول گاز کوهنوردی وجود دارد؟

بله، کپسول‌های گاز کوهنوردی که به صورت پیچی هستند قابلیت پر شدن مجدد را بوسیله رابط مخصوص دارند. البته باید در این مورد احتیاط کرد و به کیفیت ساخت کپسول دقت ویژه‌ای داشت. امکان نشت گاز یا بازشدن پرس کپسول در انواع نامرغوب کپسول وجود دارد. همچنین گازهای بوتان شهری برای استفاده در دمای پایین مناسب نیستند.

مهمترین فاکتور در انتخاب سرشعله مناسب چیست؟

کارایی و وزن دو فاکتور مهم است که در خرید بهترین سرشعله کوهنوردی باید به آن دقت کنید. منظور از کارایی، امکان استفاده در شرایط مختلف جوی و ارتفاعی، میزان حرارت و همچنین مدت زمان کارکرد اجاق با سوخت همراه خود است. همچنین وزن و حجم محصول از جهت حمل داخل کوله پشتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
ابراهیم موسوی
ارسال دیدگاه