راهنمای خرید چادر کوهنوردی، قبل از خرید به چه فاکتورهایی دقت کنیم؟

راهنمای خرید چادر کوهنوردی برای همه

حتما شما هم در مواجهه با تنوع بالای چادرهای کوهنوردی و کمپینگ شگفت زده شده و با تعجب به اختلاف قیمت این چادرها نگاه کرده‌اید، شاید پس از آن هم در رابطه با تفاوت های این چادرها پرسیده‌اید. درصورتی که با انواع چادرهای کمپینگ و کوهنوردی آشناییت ندارید و قصد خرید و انتخاب یک چادر کوهنوردی مناسب برای فعالیت خود دارید، با ما همراه باشید. ما در راهنمای خرید چادر کوهنوردی کردیم تفاوت‌ها، ویژگی‌ها و برتری های هر نوع چادر را بررسی کرده و به شما بهترین چادر مناسب برای فعالیتتان را معرفی کنیم.

راهنمای خرید چادر کوهنوردی: نیازهای شما از یک چادر مناسب؟!

برعکس تصور عموم ویژگی های یک چادر نه فقط در شب و هنگام خواب، بلکه در تمام طول روز و شب با شما ارتباط دارد. از زمانی که چادر کوهنوردی خود را درون محفظه بار خودرو یا کوله خود قراردادی، سفر شما با آشیانه امنتان شروع می‌شود و تا لحظه آخر باز کردن کوله در منزل چادر در کنار شما خواهد ماند. پس انتخاب چادر برای کمپینگ در طبیعت بسیار مهمتر از آن چیزی است که بنظر می‌رسد.

در راهنمای خرید چادر کوهنوردی اردو۳۶۰ اولین فاکتوری که به آن دقت می‌کنیم نیازهای شخصی شما خواهد بود. هر فردی بسته موقعیت و نوع فعالیت نیازهای متفاوتی نسبت به یک چادر دارد که باید با انتخاب صحیح به بهترین شکل تامین گردد. لذا باید فاکتورهای نیاز خود را بشناسید و آگاهانه نسبت به خرید یک چادر کمپینگ مناسب اقدام نمایید.

نکاتی که در خرید چادر کوهنوردی باید به آنها دقت کنید

نوع فعالیت

مقصود فعالیت شما در انتخاب و خرید این محصول از اهمیت ویژه ای برخودار است. انواع فعالیت ها نیازهای متفاوتی دارد که باید به نحو احسن توسط چادر شما تامین شود. این فعالیت ها می‌تواند در گروه فعالیت های زیر قرار بگیرد:

کمپینگ و گلگشت در طبیعت

این برنامه ها عموما به صورت سبک انجام شده و طول مسیر پیاده روی از محل پیاده شدن از وسیله نقلیه تا مقصد کوتاه تر از ۳ کیلومتر است. در این سفرها آسایش و رفاه اهمیت ویژه ای داشته و معمولا افراد می‌توانند بیش از حد معمول وزن بار را حمل کنند. لذا امکان استفاده از چادرها با ظرفیت بالا و وزن معمول ممکن است.

فانوس و ریسه در روی چادر برای کمپینگ فضای شاعرانه و زیبایی محیا می‌کند

پیمایش های بلند طبیعت

در این نوع فعالیت افراد عموما در گروه‌های دوستانه پیمایش های روزانه بلند بالای۸۵ کیلومتر انجام می‌دهند. حجم و وزن چادر در این فعالیت ها اهمیت ویژه ای خواهد یافت. از طرف دیگر معمولا به دلیل حمل وسایل زیاد و مقاصد تفریحی این سفرها اندازه ظرفیت چادر نیز اهمیت دارد، لذا کاربران ترجیح می‌دهند توازنی بین ظرفیت و وزن را برقرار کنند تا مجموع هر دو در بهترین حالت ممکن قرار گیرند. شما می‌توانید در این خصوص از جدولی که در میانه صفحه راهنمای خرید چادر کوهنوردی آمده استفاده نمایید.

پیمایش و کمپینگ در طبیعت

 کوهنوردی و صعودهای شبانه

در صعودهای کوهنوردی افراد نیازهایی متفاوت از آنچه در سایر برنامه ها دیده می‌شود دارند. به دلیل آب و هوای کوهستانی افراد عموما با باد، باران و شرایط جوی نا مساعد روبرو هستند. از این رو مقاومت چادر در برابر این شرایط از اهمیت بیشتری نسبت به بقیه ویژگی های آن برخوردار است. همچنین افراد به دلیل محدود بودن وسایل، و ترجیح بر سبک و کم حجم سفر کردن، می‌توانند از چادرهای کوچکتر استفاده کنند، لذا چادرهای کوهنوردی سبک وزن، کم حجم و ظرفیت، دارای ارتفاع کمتر و مقاوم در برابر باد هستند.

آفرود

در چادرهای آفرود و کمپینگ جادار بودن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. افراد این گروه به دلیل سفر با ماشین توان بیشتری برای حمل لوازم دارند. همچنین وسایل گروه آفرود حجم بیشتری از فضا را اشغال می‌کند. ما در راهنمای خرید چادر کوهنوردی توصیه می‌کنیم در این خصوص ظرفیت چادر بر سایر ویژگی ها اولویت داشته باشد. برای مثال انتخاب یک چادر 4 نفره سنگین بهتر از انتخاب دو چادر 2 نفره سبک خواهد بود.

تعداد همسفران

تعداد همسفران شما در برنامه طبیعت گردی از جهت انتخاب ظرفیت چادر اهمیت دارد. در برنامه های کمپینگ و طبیعت گردی، معمولا افراد در گروه های بزرگتری از چادرها استفاده می‌کنند. این گروه‌ها می‌تواند بین ۲ تا ۴ نفر باشد. از سوی دیگر در برنامه های کوهنوردی به دلیل محدودیت در حمل وزن و تعداد همسفران، معمولا ظرفیت چادر بین ۱ الی ۲ نفر خواهد بود. از طرف دیگر حتما به حجم وسایلی که هر فرد در برنامه های کوهنوردی حمل می‌کند نظر داشته باشید.

کمپینگ جمعی در طبیعت

شرایط جوی و آب هوایی مورد نظر

یکی دیگر از پارامترهای دخیل که در راهنمای خرید چادر کوهنوردی باید به آن توجه داشته باشید، لحاظ کردن شرایط جوی مورد نظر کاربری و مقصد سفرهای شما است. طبیعتا یک چادر بهاره، نمی‌تواند برای زمستان گزینه مناسبی باشد. اگر شما تمایل دارید در فصل سرد سال به سفر بروید، انتخاب یک چادر با ویژگی مرتبط به سرما گزینه بهتری نسبت به چادرهای بهاره خواهد بود. بالعکس اگر شما فقط در فصل گرم و مناطق جنوبی سفر می‌کنید، انتخاب چادر بهاره از نظر حفظ تهویه و طراوت شما گزینه بهتری خواهد بود!

حال که تاثیر مقاصد و نوع کاربری خود را در نیازها و ویژگی های چادر مناسب مشاهده کردید، بهتر می‌توانید ویژگی های یک چادر خوب برای خودتان را تحلیل کرده و تشخیص دهید.

مجموعه‌ای از چادرهای سبک و حرفه‌ای کوهنوردی و کمپینگ

راهنمای خرید چادر کوهنوردی: نیازهای شما از یک چادر مناسب؟!

با توجه به نیازهای مطرح شده، شما در هنگام انتخاب چادر خود باید به ویژگی های زیر دقت کنید:

۱- وزن و ابعاد در حالت بسته

۲- مقاومت در برابر باد و فشار (طراحی و جنس اسکلت)

۳- مقاومت در برابر آب ( نوع پارچه )

۴- کیفیت و دوام محصول

۵- کاربری دمایی

 

هریک از پارامترهای بالا در انتخاب چادر کوهنوردی را یک به یک بررسی می‌کنیم:

۱- وزن محصول

وزن و ابعاد چادر از جهت نحوه حمل، و امکان حمل برروی کوله پشتی یا دست یا در خودرو اهمیت دارد. در هنگام انتخاب چادر کوهنوردی حتما به پارامتر وزن و ابعاد دقت کنید. جدول زیر نشانگر مقدار قابل قبول این ویژگی برای هر فعالیت است.

چادر سبک وزن کمپینگ
جدول انواع چادرهای کوهنوردی

۲- مقاومت در برابر باد و فشار

پارامتر مقاومت در برابر باد و فشار ارتباط مستقیم با نوع طراحی چادر و همچنین آلیاژ یا متریال بکار رفته در تیرک های آن است. همانطور که از شکل زیر پیداست چادرهای با حالت گنبدی یا آیرودینامیک تیز یال از مقاومت بسیار بالایی نسبت به باد برخوردار هستند. معمولا چادرهای گنبدی برای برنامه های پیمایشی استفاده می‌شود و دلیل آن فضای داخلی بزرگتر نسبت به چادرهای تیز یال است که در برنامه های کوهنوردی مورد استفاده قرار می‌گیرند. چادرهای تیز یال ارتفاع ابتدا و انتهای متفاوتی دارند، و صرفا برای استفاده به صورت خوابید طراحی شده اند. این چادر ها در کوهستان در برابر باد مقاومت بسیار خوبی دارند همچنین بسیار سبکتر از چادرهای گنبدی هستند.

ما در راهنمای خرید چادر کوهنوردی توصیه میکنیم از چادرهای درای تیرک های اتوماتیک وفنری به هیچ عنوان در شرایط باد استفاده نشود. این چادرها علاوه بر عدم امکان مقاومت در برابر باد و خم شدن در هنگام وزش باد. امکان پارگی بالایی داشته و جان شما را به خطر می‌اندازند.

تیرک های چادرهای حرفه ای از جنس آلومینیوم بوده و علاوه بر مقاومت بسیار بالا، سبک نیز هستند. همچنین نحوه اتصال تیرک به بدنه چادر از اهمیت بالایی برخوردار است. عموما چادرهای اکسپدیشن ( صعودهای بسیار بلند ) دارای زه های دوخته شده برای عبور تیرک هستند که بار حاصل از باد را به طور متوازن به چادر منتقل می‌نمایند.

۳- مقاومت در برابر آب

یکی دیگر از ویژگی های مهم که در راهنمای خرید چادر کوهنوردی بررسی می‌کنیم مقاومت چادرها در برابر آب است. این مقاومت از جنس مرغوب پارچه و ساختار دو لایه چادرها حاصل می‌شود. استاندارد سنجش مقاومت در برابر آب PU است و یکای آن میلیمتر است. یک چادر با PU برابر با ۲۰۰۰ میلی‌متر در واقع می‌تواند دربرابر بارش باران ۲۰۰۰ میلی‌متر مقاومت کند.
معمولا چادرهای صعود و کمپینگ حرفه ای مقاومتی بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی‌متر دارند.
چادرهای معمول کمپینگ و طبیعت گردی رنجی در حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی‌متر را پوشش خواهند داد.
همچنین برای چادرهای آفرود و طبیعت گردی گلگشتی، این عدد ما بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌متر است.

هرچه عدد بالاتر باشد مقاومت در برابر آب بیشتر شده و نفوذ آب به داخل جداره چادر دیرتر اتفاق می‌افتد. همچنین دوپوش بودن چادر نیز به طور قابل توجهی مقاومت در برابر آب را افزایش می‌دهد. زیرا در این صورت آب باید از دوجدار با فاصله عبور کند، در انواع چادرهای زمستانه که برای برف های سنگین طراحی شده اند. علاوه بر پوش دوم، همانند تصویر زیر نیم پوش سوم نیز وظیفه حفاظت از راس چادر را بر عهده دارد.

کمپینگ در باران و طبیعت

۴- کیفیت و دوام محصول

کیفیت و دوام محصول در چادرهای کوهنوردی به متریال مورد استفاده در آنها، دوخت و ابزار و یراق آلات چادر بستگی دارد. در چادرهای حرفه ای عموما از یراق و ابزارآلات استاندارد و متحد استفاده می‌شود که شامل موارد زیر می‌شوند.

 

زیپ

زیپ های چادر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیپ همانند درب خانه عمل کرده، و در صورت خراب یا عملکرد نا مناسب، امنیت شما را در طبیعت به خطر خواهد انداخت. ورود سرما، دسترسی جانوران و حشرات و همچنین عدم امنیت کافی از جمله مواردی است که با استفاده از زیپ های نامرغوب ممکن است رخ بدهد. معروف ترین و با کیفیت ترین زیپ بازار، YKK بوده که اصالتی ژاپنی دارد و به دوام و طول عمر بالا مشهور است.

گیره‌ها

از جمله مهمترین قسمت های یک چادر حرفه ای گیره های آن است. شکستن و خراب شدن یک گیره همانند از بین رفتن اتصال یک ستون ساختمان است، در اینصورت ساختمان پایداری خود را از دست خواهد داد درست همانند چادر. معروف ترین تولید کننده گیره های دنیا Duraflex بوده که در چادرها حرفه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما در انتهای راهنمای خرید چادر کوهنوردی یک نمونه چادر که از گیره‌های دورافلکس استفاده کرده معرفی میکنیم.

گیره چادر کوهنوردی اتصالات

تیرک‌ها

استفاده از آلیاژ مرغوب در تیرک ها موجب دوام آنها در برابر فشارهای وارده از سوی کاربر و همچنین فشارهای باد می‌شود. دقت به دوام تیرک ها، دقت به پایداری چادر شما در طول دوره استفاده خواهد بود.

مش ( توری )

توری چادر هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اولین و مهمتری مساله در مورد مش پنجره ها، تراکم بالای این محصول است که باید در خصوص جلوگیری از ورود حشرات به داخل چادر رعایت شود. موضوع بعدی دوام محصول در طول استفاده و جلوگیری از پارگی آن خواهد بود. از جمله معروف ترین تولید کنندگان مش در دنیا B3 را می‌توان نام برد که در انواع چادرهای حرفه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵- کاربری دمایی چادر

کمپینگ در زمستان راهنمای خرید چادر کوهنوردی

کاربری دمایی یعنی انتظار شما برای سرویس دهی از چادر در چه دمایی است. اکثر چادرهای موجود در بازار چادرهای 3 فصل هستند که برای دماهای بالای 5 درجه مناسب می‌باشند. چادرهای زمستانه با ویژگی های متفاوت مانند تهویه های مخصوص در سقف و گتر برف ( پوشش برف گیر ) در پوش دوم از ورود جریان هوای سرد و میعان آب در  داخل چادر جلوگیری می‌کنند. دقت به این موضوع که در چه دمایی قرار است چادر خود را استفاده کنید می‌توان موجب انتخاب بهتر محصول برای شما شود.

همچنین در مورد چادرهای بهاره و تابستانه که در فصل گرم سال استفاده می‌شود ویژگی هایی مانند تور های داخلی سرتاسری و پوش بیرونی دافع حرارت آفتاب وجود دارد. که بهترین تجربه را در تابستان برای شما به ارمغان خواهد آورد.

معرفی چند چادر مناسب برای فعالیت های گوناگون در راهنمای خرید چادر کوهنوردی

۱- چادر کله گاوی، مدل C۲۰۰۹

چادر ارزان قیمت کله گاوی ۲۰۰۹، برای مصارف معمول کمپینگ و کوهپیمایی مناسب است. این چادر از بدنه پلی‌استری ساخته شده و به همین دلیل وزن سبکی دارد. چادرهای کله گاوی با وجود چینی بودن از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند.
ظرفیت چادر کله گاوی ۲ نفر بوده که با حجم کوچک خود در حالت جمع شده به شما امکان می‌دهد تا از آن در داخل کوله پشتی کوهنوردی خود استفاده نمایید.

چادر کله گاوی c2009

۲- چادر کمپینگ و کوهنوردی کایلاس مدل kt۳۰۰۳۶

چادر کایلاس با بدنه پلی‌استری، دوخت‌های کاملا آب بندی شده و تیرک‌های آلومینیومی عرضه شده است.

کایلاس در مقایسه با بقیه تولید کنندگان چادر چینی کیفیت بیشتری دارد و طراحی آن به نسبت کاربردی تر است.
چادر کوهنوردی کایلاس در مدل های ۲ و ۳ نفره عرضه شده. وزن آن متوسط بوده و در حدود ۲.۱ کیلوگرم در مدل ۲ نفره و ۲.۸ کیلوگرم در مدل ۳ نفره است. کلیه یراق آلات و تجهیزات این چادر از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

Kailas KT30036 چادر کوهنوردی

شما می‌توانید از طریق بخش نظرات همین پست، تجربه خود را در خصوص انتخاب و خرید چادر کوهنوردی با ما درمیان بگذارید. از این که همراه ما بودید سپاسگذاریم.

ابراهیم موسوی
ارسال دیدگاه