راهنمای خرید بهترین ننو برای کمپینگ و طبیعت گردی

راهنمای خرید بهترین ننو و تخت آویز کمپینگ و کوهنوردی

ننوهای طبیعت گردی یکی از لوازم ضروری در چک لیست مسافرت‌های کمپینگ و کوهنوردی شده‌اند. لذت خوابیدن روی این تخت آویزهای پارچه‌ای که از یک درخت به درختی دیگر متصل شده، یکی از تجربه‌های فراموش ناشدنی افراد در فعالیت‌های طبیعت گردی است. برای بعضی حتی ننو حکم تخت خواب گرم و نرمی دارد که بدون آن تقریبا در طبیعت امکان استراحت نخواهند داشت. اگر شما تا به الان تجربه استفاده از این وسیله را نداشته‌اید یا قصد خرید بهترین ننو برای کمپینگ را دارید، این راهنما مناسب شما خواهد بود تا بر اساس سلیقه و نیاز خود بهترین ننو طبیعت گردی را انتخاب نمایید.

ننوها برای استفاده در طبیعت و استراحت استفاده می‌شوند.

برای خرید بهترین ننو طبیعت گردی، به این ویژگی‌ها توجه داشته باشید

اندازه ننو

اولین گزینه که باید در انتخاب ننو به آن توجه کرد، ظرفیت و اندازه ننو است. تخت آویزهای طبیعت گردی معمولا در دو مدل انفرادی و دو نفره عرضه می‌شوند. بعضی تخت آویزها نیز در مدل‌های سه نفره یا حتی برای استفاده به عنوان چادر معلق عرضه شده‌اند. ننوهای چادری در واقع جدیدترین سیستم تخت آویزها برای نگهداری کلیه وسایل و لوازم شما به صورت معلق روی زمین است.

پس قبل از اینکه به سراغ خرید این وسیله بروید، به ظرفیت آن دقت کنید. ننوهای دونفره از انفرادی ابعاد بزرگتری داشته و سنگین تر هستند. همچنین در انواع مناسب برای بکپکینگ که دارای ساختار سخت ( چوب در انتها ) نیستند، استفاده انفرادی از آن چندان دلچسب نخواهد بود.

بهترین ننو طبیعت گردی دو نفره

نوع استفاده

بسته به نوع استفاده شما، ننوهای کوهنوردی دارای ویژگی های متفاوتی در مورد وزن و ابعاد هستند. بهترین ننو طبیعت گردی برای آفرود سواران، به دلیل استفاده از خودرو در حمل اساسیه و لوازم، ننوهایی است که دارای اسکلت چوبی یا پلاستیکی هستند. این ننوها راحت تر از انواع برزنتی بوده ولی ابعاد بزرگ و وزن بسیار زیادی دارند.

در نقطه مقابل برای بکپکرها و برنامه‌های ماجراجویی پیاده در طبیعت، ننوها برزنتی از وزن کمتر و ابعاد کوچکتری بهره می‌برند که حمل آن‌ها در کوله کوهنوردی بسیار راحت‌تر است.

نوع لوازم جانبی مورد نیاز

ننو چادری برای استفاده به عنوان چادر کوهنوردی

بسته به محل کمپ و شرایط آب و هوایی شما به لوازم جانبی متفاوتی نیاز خواهید داشت. بعضی از تخت آویزها دارای توری پشه بند هستند که مناسب برای جنگل‌های حاره‌ای و مناطقی با حشرات موزی است. بعضی دیگر دارای سایبان ضد آب مناسب برای محافظت در برابر آفتاب و همچنین جلوگیری از خیس شدن در زمان بارندگی هستند. برای خرید بهترین ننو طبیعت گردی، ما پیشنهاد می‌کنیم قبل از تهیه به امکان اتصال این لوازم دقت کنید.

انواع ننو از نظر ظرفیت و اندازه

تخت آویزهای یک نفره

تخت آویزهای یک نفره و دونفره معمولا در طول یکسان هستند. اما در عرض تفاوت دارند. تخت آویزهای یک نفره با عرضی بین ۱۰۰ الی ۱۶۰ سانتی‌متر عرضه می‌شوند. این عرض برای استراحت یک نفر بدون ایجاد مزاحمت از نظر پارچه‌های اضافه طرفین، مناسب است. وزن تخت آویزهای یک نفره بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم در مدل‌های پارچه‌ای و بین ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ گرم در مدل‌های چوبی و برزنتی است.

مشاهده و خرید بهترین ننوهای طبیعت گردی از فروشگاه اردو۳۶۰

تخت آویزهای دو نفره

ننو دونفره برای استفاده دونفر طراحی شده و دو فرد بالغ به راحتی می‌توانند از این وسیله استفاده نمایند. ننوهای دونفره دارای عرضی بین ۱۴۰ الی ۲۳۰ سانتی‌متر هستند و بسته به نوع آن وزن‌های متفاوتی دارند. وزن معمول برای بهترین ننو دونفره در حدود ۶۰۰ الی ۹۰۰ گرم است.

انواع ننو از نظر ساختار

تخت آویزهای طبیعت گردی از نظر ساختار بدنه خود به دو دسته تقسیم می‌شوند. تخت آویزهای دارای اسکلت و تخت آویزهای بدون اسکلت. همانطور که قبلا اشاره شد، تخت آویزهای دارای اسکلت کمی راحت‌تر از انواع بدون اسکلت آن است. از سوی دیگر استفاده از این ننوها در مکان‌های بیشتری ممکن است. برای مثال شما می‌توانید از یک تخت آویز دارای اسکلت در باغ و منزل شخصی خود استفاده نمایید.

در نقطه مقابل برای بکپکرها و برنامه‌های ماجراجویی پیاده در طبیعت، ننوها برزنتی از وزن کمتر و ابعاد کوچکتری بهره می‌برند که حمل آن‌ها در کوله کوهنوردی بسیار راحت‌تر است.

بهترین ننو پارچه‌ای مناسب سفرهای طبیعت گردی

اما تخت آویز پارچه ای و معمولی، بهترین ننو برای سفر با کوله پشتی است. این ننوها به دلیل وزن و ابعاد کوچک خود براحتی در داخل کوله جای ‌میگیرند. معمولا حجم مورد اشغال این ننوها در مدل یک نفره در حدود ۱.۵ الی ۲.۵ لیتر بوده و در مدل‌های دو نفره در حدود ۳ الی ۴ لیتر است.

لوازم جانبی ننو طبیعت گردی و کوهنوردی

اکثر لوازم جانبی ننوهای طبیعت گردی برای استفاده عمومی این وسیله طراحی شده‌اند. اما قبل از انتخاب باید دقت لازم را درخصوص هماهنگی این وسیله‌ها داشته باشید.

ابزار اتصال ننو

برای اتصال ننوها به درخت یا هر محل مناسبی، نیاز به طناب و گیره اتصال خواهید داشت. معمولا برای این منظور از ابزار سنگ نوری و صخره نوردی استفاده می‌شود. با این حال شما می‌توانید با هزینه کمتر نسبت به تهیه لوازم جانبی مخصوص ننو طبیعت گردی، اقدام نمایید.

زیرانداز تخت آویز

در زمانی که در هوای سرد اقدام به استراحت روی ننو می‌کنید، همراه داشتن یک زیرانداز می‌تواند شما را از سرما حفظ کند. زیراندازهای بادی نازک مناسب این کار هستند. همچنین استفاده از کیسه خواب در روی ننو علاوه بر حفظ شما از سرما، می‌تواند تجربه لذت بخشی باشد.

پشه بند ننو

پشه بند یا توری ننو

پشه بندهای مورد استفاده در تخت آویزها برای استفاده از انواع این وسایل تهیه شده‌اند. بهترین ننوهای طبعیت گردی و کوهنوردی دارای محل های اتصال این پشه بندها هستند. با این حال کمپانی‌ها اقدام به تولید پشه بندهای عمومی نموده‌اند که به راحتی به هر ننویی قابل اتصال است.

بهتری ننو برای خواب و استراحت

سایبان باران و خورشید

سایبان‌های ننو به صورت اختصاصی برای استفاده روی تخت آویز ها بفروش می‌رسند ولی شما می‌توانید از هر سایبانی که قابلیت اتصال مابین درختان را داشته باشد استفاده نمایید.

سایبان تخت آویز طبیعت گردی

ننوهای چادری ( چادرهای تخت آویز کوهنوردی )

ننوهای چادری، بهترین ننو برای استفاده به عنوان وسیله شب‌مانی در طبیعت خصوصا جنگل‌های انبوه است. ننو چادری معمولا از یک کفی تشکیل شده که بوسیله سه بازو به درخت‌های اطراف متصل می‌شود و فضایی برای اسکان شما در ارتفاعی بالاتر از زمین ایجاد می‌کند.

این نوع از چادرها، جایگزینی برای چادرهای سنتی هستند. عدم نیاز به تیرک‌های فلزی، عدم نیاز به وسیله خاص و همچنین راحتی در استفاده و خواب از جمله مزایای این نوع از تخت آویزها است.

مزایای ننو چادری ( چادر تخت آویز معلق )

– عدم اتصال به زمین، و در امان بودن از خزندگان و جانوران موجود در جنگل

– بسیار سبک‌تر نسبت به چادر کوهنوردی

– عدم نیاز به وسایل خواب حجیم، مانند زیرانداز به دلیل فاصله از زمین

– راحتی بیشتر در مقایسه با چادرهای معمولی

معایب ننو چادری ( چادرهای آویزی معلق )

– برای برپایی حتما نیازمند درختان قابل اطمینان و نزدیک به هم هستید

– محدودیت ظرفیت استفاده وجود دارد، معمولا بیشتر از دو نفر امکان استفاده از این چادرها را ندارند

– دسترسی به همه وسایل شاید دشوار باشد، معمولا در این چادرها کوله پشتی و سایر لوازم را از بند پشتیبان آویزان می‌کنند.

– عدم مقاومت در برابر باد و نامناسب برای مناطق سرد و برفی

بهترین روش برپایی ننو طبیعت گردی روی درخت

برای بهترین تجربه از ننوی طبیعت گردی خود، نصب صحیح این وسیله در مکان و شرایط مناسب، از اهمیت ویژه‌ای برخودار است.

قبل از نصب ننو حتما به استحکام درخت و یا وسیله‌ای که به آن تخت آویز خود را متصل می‌کنید توجه داشته باشید. اتصال ننو به درختان سست، علاوه بر ایجاد خطر برای شما، موجب آسیب رساندن به درخت شده و طبیعت را از بین خواهد برد.

بهترین زاویه برای اتصال ننو، زاویه 30 درجه است. از دو طرف ننو، زاویه 30 درجه را برای اتصال رعایت کنید. زمانی که شما روی ننو می‌روید، باید ننو با درختان طرفین 30 درجه زاویه داشته باشد تا راحت ترین حالت ممکن برای استراحت شما فراهم شود.

کمر خود را در وسط ننو قرار ندهید، در هنگام استراحت روی تخت آویز خود، کمر خود را با فاصله مناسبی از مرکز ننو قراردهید، تا شکست در این ناحیه کمتر شود و کمر شما زاویه کمتری نسبت به پاهایتان پیدا کند. این راحت ترین پوزیشن برای استراحت و خواب روی تخت آویز طبیعت گردی است.

به سرما توجه داشته باشید، بدلیل قرار گرفتن ننو در فضای آزاد و مجاورت هوا از همه جهات، حتما به پوشش خود دقت کنید. استفاده از کیسه خواب یا کاپشن در هوای سرد توصیه می‌شود.

راهنمای بستن ننو به درخت

مقاله فوق برگرفته از سایت فروشگاهی ری، معتبر ترین مرجع خرید بهترین ننوها و تجهیزات و لوازم کمپینگ است.

فرشته علی زاده
ارسال دیدگاه