راهنمای انتخاب و خرید بهترین زیرانداز کیسه خواب کوهنوردی

راهنمای خرید زیرانداز کیسه خواب کوهنوردی

زیرانداز کیسه خواب دو نقش بسیار مهم در سفرهای شما به طبیعت بر عهده دارد: فراهم کردن راحتی و آسایش شما از جهت ناهمواری‌های موجود در زمین و جلوگیری از دست رفتن دمای بدن شما در تماس با زمین سرد. با اینکه در نگاه اول شاید به نظر برسد مهمترین نقش زیرانداز، ایجاد نرمی و رفع ناهمواری‌های زمین است، اما در واقع مهمترین نقش مت خواب محافظت از شما در برابر سرما خواهد بود. ما در راهنمای خرید زیرانداز کیسه خواب اطلاعاتی در خصوص نحوه انتخاب بهترین زیرانداز کیسه خواب کوهنوردی بر اساس نیازهای خود و نوع برنامه ارائه نموده‌ایم.

زیرانداز کیسه خواب به شما کمک میکند در زمین های ناهموار راحت تر بخوابید

برای خرید بهترین زیرانداز کوهنوردی، قبل از هرچیز نیاز است ویژگی‌های اصلی زیرانداز کمپینگ و کوهنوردی را بشناسید، به این منظور ما به شما کمک میکنیم تا موارد زیر را شناخته و در خصوص هریک بر اساس نیاز خود تصمیم گیری نمایید:

  • – نوع زیرانداز کیسه خواب: تفاوت‌های زیرانداز کیسه خواب بادی و فومی را بشناسید، و بر اساس ویژگی‌های متمایز کننده هرکدام بهترین نوع را برای خود انتخاب کنید. در راهنمای خرید زیرانداز کیسه خواب با تفاوت‌های انواع زیرانداز کیسه خواب آشنا می‌شوید.
  •  
  • – انواع برنامه‌های کمپینگ و کوهنوردی: بهترین نوع کیسه خواب کوهنوردی را که برای نوع فعالیت شما مناسب است بشناسید، فعالیت‌های کمپینگ شامل طبیعت گردی با کوله ( بکپکینگ )، کوهنوردی و صعودهای بلند، آفرود و کمپینگ با خودرو و برنامه‌های زمستانه است.
  •  
  • – شاخص عایق کیسه خواب و میزان گرم نگهداشتن هریک: در رابطه با شاخص R و نحوه تشخیص میزان خاصیت عایقی هر زیرانداز را می‌خوانید و دمای مناسب برای استفاده بر اساس R Value را یاد بگیرید. در انتهای مقاله راهنمای خرید زیراتاز کیسه خواب در این باره می‌خوانید.
  •  
  • – انتخاب زیرانداز بر اساس لوازم و تجهیزات: بهترین زیرانداز کیسه خواب را بر اساس نوع سیستم خواب خود، شامل چادر، کیسه خواب و پوشاک خود انتخاب نمایید.
  •  
  • – ویژگی‌های فنی: ویژگی‌های فنی و منحصر بفرد این ابزار کوهنوردی را به دقت خوانده و با هریک آشنایی پیدا کنید. به این صورت بنا به نیاز خود بهترین زیرانداز را انتخاب نمایید.
  •  

و مرحله آخر بعد از یادگیری در رابطه با موارد گفته شده، انتخاب و خرید زیرانداز مناسب خود خواهد بود.

انواع زیرانداز کیسه خواب کوهنوردی

این نوع از زیراندازها در انواع گوناگونی قابل تهیه هستند. همانطور که از اسم آنها پیداست، این زیراندازها با باد پر می‌شوند. بیشتر زیراندازهای بادی دارای یک لایه فوم داخلی پشتیبان هم هستند، این فوم علاوه بر ایجاد ظرفیت گرمایی بیشتر موجب می‌شود تا با پر شدن فضای داخلی زیرانداز انرژی کمتری از شما برای باد کردن زیراناز صرف شود.

مزایا

زیرانداز بادی کیسه خواب به دلیل استفاده از باد، دارای حجم بسیار کم و وزن پایین در مقایسه با سایر انواع این وسیله است. از اینرو برای حمل داخل کوله پشتی و همچنینی پیمایش‌های بلند مناسب خواهد بود. از سوی دیگر بدلیل استفاده از باد، راحتی این نوع از زیراندازها بسیار بیشتر از انواع فومی است

معایب

در درجه اول قیمت بالای این نوع از زیراندازها بدلیل استفاده از متریال خاص و پروسه تولید ممکن است بزرگترین عیب آن‌ها بشمار برود. از سوی دیگر، با توجه به بادی بودن این زیرانداز، در صورتی که کوچکترین آسیبی به ابزار شما رسیده و به هر دلیلی زیرانداز شما امکان حبس باد را نداشته باشد، خاصیت عایقی این وسیله به طور کلی از بین خواهد رفت. حتی بهترین زیرانداز کیسه خواب کوهنوردی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در صورت سوراخ شدن عمده کارایی خود را از دست خواهد داد. باد کردن و آماده سازی این وسیله نیز درد سرهای خود را خواهد داشت.

زیرانداز خود بادشو کیسه خواب

زیراندازهای خود باشو دارای یک لایه فوم داخلی هستند که در صورت آزاد شدن از حالت فشرده، به حالت اولیه خود باز میگردند. این نوع از زیراندازها، با باز کردن نازل باد، هوا را به داخل مکیده و تخلخل‌های خود را با هوا پر خواهند کرد. به همین دلیل به آن‌ها خود بادشو می‌گویند. این مدل‌ها معمولا نسبت به انواع معمولی زیرانداز، بدلیل وجود فوم دارای ظرفیت گرمایی بیشتری هستند.

مزایا

از انواع معمولی زیرانداز بادی، نرم‌تر بوده و راحت‌تر هستند. در برابر سوراخ شدن مقاوم تر هستند و همچنین در صورت سوراخ شدن می‌توانند خاصیت عایق خود را بیشتر از انواع معمولی حفظ کنند.

معایب

کمی سنگین تر از انواع معمولی بادشو بوده و در حالت بسته شده حجم بیشتری را اشغال خواهند کرد. این مدل به دلیل انعطاف کمتر بیشتر در معرض آسیب دیدگی در اثر فشار نسبت به انواع بادی است.

زیرانداز کیسه خواب فومی

زیراندازهای معمولی کیسه خواب، از متریالی ساخته می‌شوند که در آن سلول‌های هوا به صورت ثابت وجود دارد. این سلول‌ها که در قالب تخلخل‌های متریال‌های مختلف مانند فوم هستند، وظیفه افزایش ظرفیت گرمایی و در نتیجه بیشتر شدن خاصیت عایق زیرانداز را برعهده دارند. عموما به این نوع از زیراندازها، زیرانداز کیسه خواب آکاردئونی گفته می‌شود.

بهترین زیرانداز فوم کیسه خواب
مزایا

زیرانداز کیسه خواب آکاردئونی معمولا ارزان بوده و با بودجه‌های محدود قابل تهیه هستند. میزان مقاومت در برابر عبور گرما در انواع با کیفیت و ایزوله زیرانازهای فومی، از بهترین زیرانداز کیسه خواب بادی بیشتر بوده و در نتیجه کارایی بهتری دارند. از بابت خراب شدن، سوراخ شدن و پاره شدن نگرانی در این نوع وجود نخواهد داشت.

معایب

وزن بالا، حجم بالا خصوصا در حالت بسته شده و ابعاد نامناسب برای حمل، نگهداری و حمل این نوع از زیراندازها را بسیار دشوار می‌کند. همچنین راحتی مدل‌های فومی نسبت به بادی بسیار کمتر است.

از مجموعه زیراندازهای کیسه خواب فروشگاه اردو دیدن فرمایید

راهنمای خرید زیرانداز کیسه خواب بر اساس فعالیت شما

وقتی تصمیم بر خرید بهرین زیرانداز کیسه خواب می‌گیرید، باید نوع فعالیت شما مشخص باشد. هر فعالیتی بنا به نیاز و شرایط گوناگون، انواع مختلفی از ویژگی‌ها را نیاز خواهد داشت. بنابر این طبق لیست زیر شما قادر خواهید بود زیرانداز مناسب خود را انتخاب نمایید:

آفرود یا کمپینگ با خودرو:

در این نوع از برنامه‌ها دست شما از نظر حجم، اندازه و وزن ابزار و لوازم کمپینگ باز خواهد بود. بنابراین به راحتی خواهید توانست، راحت ترین زیرانداز را بدون در نظر گرفتن ابعاد آن انتخاب نمایید. ما در این خصوص پیشنهاد می‌کنیم تا زیراندازهای تشکی را انتخاب نمایید. این زیراندازها تلفیقی از فوم و باد بوده و ضخامت بالایی دارند. بنابر این علاوه بر حفظ آسودگی و راحتی شما، بسیار گرم خواهند بود.

کوله گردی و بکپکینگ:

بهترین زیرانداز کیسه خواب برای این گروه، زیراندازهای معمولی با حجم متوسط و وزن پایین خواهد بود. در صورتی که قصد کوله گردی ابتدایی و ساده در جنگل و مسیرهای هموار دارید، می‌توانید از زیراندازهای خود بادشو یا زیراندازهای فومی استفاده کنید. این زیراندازها راحتی شما را تامین میکنند علاوه بر آن قابلیت حمل روی کوله پشتی را خواهند داشت.

خرید بهترین کیسه خواب کوهنوردی

کمپینگ زمستانه:

منظور از کمپینگ زمستانه، درجه دمایی زیر ۵ درجه سانتی گراد و یا صعودهای بلند است. در این حالت به اولین ویژگی که باید دقت کنید شاخص گرمایش زیرانداز شما خواهد بود. بنابراین قبل از هرچیز اول در رابطه با این شاخص یا همان R-Value آگاهی پیدا کنید.

کوهنوردی و پیمایش‌های طبیعت گردی:

در این نوع از فعالیت، بهترین زیرانداز کیسه خواب کوهنوردی برای شما، انواع کم حجم و فشرده است. زیرا شما در مسیری طولانی و با کوله ای که هرچه سبک تر باشد کار شما را راحت تر می‌سازد قرار است حرکت کنید. بنابر این انتخاب زیراناز بادی مناسب بهترین انتخاب شما خواهد بود.

راهنمای نحوه تشخیص میزان خاصیت عایقی زیرانداز کوهنوردی

عایق و شاخص R ( در این رابطه بیشتر بخوانید )

همانطور که در راهنمای خرید زیرانداز کیسه خواب خواندید، کارکرد اصلی این وسیله حفظ انرژی گرمایی بدن شما در برابر سرمای زمین است، تناسب خاصیت گرمایی ( عایق ) زیرانداز شما با درجه دمایی محل کمپ، یکی از مهمترین موارد برا داشتن خواب راحت است. برای این موضوع، شاخصی تحت عنوان R در استانداردهای جهانی تعریف شده است. این شاخص بیانگر میزان مقاومت زیرانداز کیسه خواب در برابر عبور دمای طرف گرم به طرف سرد است. معمولا در بهترین زیراندازهای کیسه خواب کوهنوردی این شاخص می‌تواند تا ۴.۵ ال ۵ باشد و در انواع تابستانه و معمولی بین ۱ الی ۲ را به خود اختصاص دهد.

برای شاخص R موارد زیر صادق است:

۱- هرچه عدد شاخص بیشتر باشد، مقاومت در برابر سرما بیشتر خواهد بود بنابر این شما در دمای سردتری می‌توانید بخوابید

۲- عدد بیان شده، ارتباط مستقیمی با میزان عایقی دارد. یعنی شاخص R در حالتی که ۴ باشد، در واقع ۲ برابر گرمتر از ابزاری با شاخص R برابر ۲ خواهد داشت.

شاخص‌های R را می‌توان با یکدیگر جمع بست. در صورت استفاده از دو زیرانداز روی هم، شاخص آن‌ها با یکدیگر جمع خواهد شد.

۳- شاخص‌های R را می‌توان با یکدیگر جمع بست. در صورت استفاده از دو زیرانداز روی هم، شاخص آن‌ها با یکدیگر جمع خواهد شد.

اهمیت هماهنگی سیستم خواب شما

کیسه خواب کمپینگ و زیرانداز کوهنوردی شما با یکدیگر عمل گرمایش شما را برعهده دارند.

شما می‌توانید بهترین زیرانداز کیسه خواب را داشت باشید ولی از یک کیسه خواب مناسب استفاده نکنید، در این حالت قطعا شما دچار سرما خواهید بود. 

سیستم خواب کمپینگ شامل کیسه خواب و زیرانداز

در طرف مقابل نیز با داشتن یک کیسه خواب فوق گرم، و یک زیرانداز ناکارآمد، بازهم شما دچار مشکل خواهید شد. بنابر این این یک سیستم است که هماهنگی اجزای آن با یدگیر باید حفظ شود. اگر قصد تهیه بهترین زیرانداز کوهنوردی را دارید، حتما توجه کنید که کیسه خواب شما نیز دارای درجه بندی مشابهی باشد. بنا براین کارایی سیستم شما حفظ خواهد شد.

قابل ذکر است که رعایت نکات کوچکی می‌تواند شما را گرم کند، برای آگاهی از این نکات می‌توانید از مقاله مرتبط ما در اردومگ دیدن فرمایید: چگونه با هر کیسه خوابی گرم بخوابیم؟

راهنمای خرید زیرانداز کیسه خواب: ویژگی‌های جانبی زیرانداز کوهنوردی

وزن: وزن یکی از مواردی است که باید به آن دقت کنید. نرمال این شاخصه، در حدود ۴۰۰ الی ۱ کیلوگرم است.

بیشتر از این مقدار می‌تواند شما را در سفرهای بک پکی به دردسر بیاندازد، و کمتر از این مقدار ممکن از گرما و کارایی لازم را برای شما محیا نسازد.

طول: طول زیرانداز کیسه خواب باید حداقل حد فصله گردن تا پای شما را پوشش دهد. معمولا زیراندازها دارای طولی برابر ۱۸۰ سانتی‌کتر هستند.

عرض: عرض در مدل‌های مومیایی که دارای حالت ذوذنقه شکل هستند، به عرض شانه گفته می‌شود. معمولا این عدد برابر ۷۵ خواهد بود. مدلهای مومیایی را می‌توانید داخل کیسه خواب استفاده کنید که در این حالت بسته به نوع زیرانداز شما، ممکن است کارایی بهتری داشته باشد. در مدل‌های مستطیل شکل عرض سرتاسری در حدود ۶۰ الی ۸۵ سانتی‌متر است.

نازل: نازل یکی از مهمتری اجزای زیرانداز بادی است، نازل با کیفیت کارایی و طول عمر ابزار شما را تضمین می‌کند. بهترین زیراندازهای کیسه خواب کوهنوردی دارای نازل‌های معروف و بخصوص تولید خود کمپانی‌ها هستند. از این زیراندازها می‌توان به سی تو سامیت، فرینو و کایلاس اشاره کرد.

نوع رویه زیرانداز: رویه و پارچه یکی دیگر از اجزای مهمی است که باید به آن توجه کنید. رویه‌ها از نوع پلی‌استر، نایلون و پارچه کتان هستند. انواع حرفه ای زیرانداز دارای روکش TPU می‌باشند که مقاومت در برابر آسیب بیشتری خواهند داشت در عین حال لغزندگی کمتری ایجاد می‌نمایند.

حال با در نظر گرفتن موارد بالا، شما قادر خواهید بود بهترین زیرانداز مناسب فعالیت خود را انتخاب نمایید. لطفا ما را از نقطه نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با این مقاله، در قسمت نظرات همین پست آگاه نمایید. با آرزوی لحظاتی خوش در طبیعت.

ابراهیم موسوی
ارسال دیدگاه