راهنمای خرید بهترین فلاسک کوهنوردی و طبیعت گردی

راهنمای خرید بهترین فلاسک کوهنوردی و طبیعت گردی

هیچ چیز از نظر لذت بخشی با یک چای گرم یا قهوه دم کشیده در میانه کوه و طبیعت نمی‌تواند رقابت کند. بهترین راه هم برای همراه داشتن چنین معجزه‌ای، استفاده از فلاسک‌های مخصوص گرم و سرد است. ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا بهترین فلاسک کوهنوردی را بر اساس نیاز خود تهیه کنید. یک فلاسک مناسب نه تنها در طبیعت و سفر همراه شما است، بلکه در شهر و یک روز کاری نیز بهترین همراه شما خواهد بود.

همه فلاسک‌های کوهنوردی بر اساس یک قانون کلی کار می‌کنند. این فلاسک‌ها بوسیله بدنه دو جداره خود، موجب می‌شوند تا انرژی کمتری میان فضای داخل فلاسک و بیرون از فلاسک جابجا شود. این امر باعث گرم و سرد ماندن مایعات داخل فلاسک خواهد شد. بهترین فلاسک کوهنوردی دارای خاصیت عایقی حداکثر است که معمولا توسط جداره خلا و پوشش‌های مخصوص مقاوم دربرابر انتقال انرژی ساخته شده است.

بهترین فلاسک کوهنوردی

راهنمای خرید بهترین فلاسک، درجه بندی فلاسک‌های کوهنوردی بر چه اساس است؟

در هنگام خرید فلاسک کوهنوردی، اولین مساله ای که با آن روبرو می‌شوید اعدادی است که روی فلاسک و یا روی بسته بندی آن نوشته شده است. این اعداد نشان دهنده میزان نگهداری دمای آب و یا مایعات داخل فلاسک بر حسب ساعت است. برای مثال ممکن اس یک فلاسک با اعداد ۱۸ ساعت گرم و ۲۴ ساعت سرد مورد نظر شما باشد. این اعداد نشانگر مسائل زیر است:

در صورتی که در این فلاسک کوهنوردی آب جوش ۱۰۰ درجه بریزید و تا ۹۰ درصد حجم فلاسک را پر کنید، فلاسک شما قادر خواهد بود تا به مدت ۱۸ ساعت، آب داخل فلاسک را گرم نگاه دارد. این به معنی نگهداری آب در ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد نیست، بلکه به معنای نگهداری آب در دمای مناسب برای دم کشیدن چای و یا صرف قهوه است. معمولا این دما ۶۸ درجه سانتی‌گراد در نظر گرفته میشود. یعنی آب جوش شما بعد از ۱۸ ساعت در حدود ۶۸ درجه سانتی گراد خواهد بود.

از سوی دیگر، در صورتی که از فلاسک خود برای نگهداری مایعات سرد استفاده کنید، فلاسک شما قادر خواهد بود آب ۰ درجه سانتی‌گراد را تا مدت ۲۴ ساعت خنک نگاه دارد. این دما عموما برابر ۱۵ درجه سانتی‌گراد است. یعنی پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان ریختن آب سرد داخل فلاسک، تنها ۱۵ درجه اختلاف دمای آب از ۰ درجه خواهد بود.

فلاسک برای نگهداری یخ

برای یخ، این عدد معمولا ۱.۵ برابر است. به دلیل ظرفیت گرمایی بالای یخ، در صورتی که آب داخل فلاسک به صورت یخ باشد، دمای فلاسک بعد از ۳۶ ساعت حدود ۱۵ درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

بهترین روش برای پر کردن فلاسک کوهنوردی چیست؟

حال که با نحوه درجه بندی فلاسک‌ها آشنا شدید، شاید بد نباشد که بهترین روش پر کردن این وسیله را هم یاد بگیرید. بسیاری از افراد از فلاسک خود راضی نیستند و به اعتقاد آن‌ها اعداد نوشته شده روی فلاسک واقعی نیست. اما باید گفت که این موضوع کاملا غلط است، چه بهترین فلاسک کوهنوردی را داشته باشید و چه یک فلاسک معمولی از برندهای معمولی، فلاسک شما قادر است در صورت پر شدن صحیح، به مدت بسیار بیشتری آب شما را گرم یا سرد نگاه دارد.

برای این منظور لازم است به این نکات توجه داشته باشید:

۱- فلاسک خود را قبل از پر کردن، آماده کنید!

مرحله آماده سازی فلاسک یعنی هم دما کردن جداره داخلی فلاسک، برای این منظور شما می‌بایست ۱/۳ حجم فلاسک، آب جوش یا سرد را سر ریز کرده و داخل فلاسک بگردانید، سپس برای مدت ده دقیقه این آب را با در بسته داخل فلاسک نگاه دارید. به این ترتیب، دمای داخلی فلاسک با آب شما همدما شده، و در زمانی که آب اصلی را به فلاسک اضافه می‌کنید، انرژی اضافی صرف گرم یا سرد کردن بدنه داخل فلاسک نخواهد شد.

۲- حتما فلاسک خود را پر کنید!

پر کردن فلاسک، تا ۹۰ درصد حجم موجب می‌شود تا فضای خالی داخل فلاسک کمتر شده که در نتیجه اتلاف انرژی و هدر رفت آن بسیار کمتر خواهد شد. البته باید دقت داشته باشید، در انواع فلاسک‌هایی که درب عایق ندارند، پر کردن فلاسک به صورت ۱۰۰ درصدی نتیجه عکس داشته و موجب هدر رفت انرژی با آهنگ بیشتری خواهد شد.

۳- درب فلاسک خود را فقط در مواقع ضروری باز کنید

با هربار باز و بسته کردن فلاسک، انرژی زیادی از داخل آن به بیرون هدایت شده و یا بالعکس انرژی گرمایی زیادی داخل فلاسک سرد شما خواهد شد. باید در نظر داشته باشید حتی در صورت انتخاب بهترین فلاسک کوهنوردی هم باز امکان اتلاف انرژی وجود دارد.

فلاسک‌های کوهنوردی موجود در فروشگاه اردو ۳۶۰ را ببینید

بهترین فلاسک کوهنوردی چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهترین فلاسک کوهنوردی می‌تواند هم آب گرم و هم آب سرد را به مدت مناسبی  برای شما در دمای مناسب برای دم کشی یا نوشیدن نگاه دارد. این عدد نباید وابسته به دمای بیرون و محل استفاده فلاسک باشد، از این رو یک فلاسک خوب حتما عایق بسیار قوی دارد.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که باید بهترین فلاسک کوهنوردی داشته باشد، عدم نشت مایعات از درون آن به بیرون است. چه در حالت واژگون و چه در حالت ایستاده، نه بخار مایعات و نه خود مایع نباید امکان خروج از فلاسک را داشته باشد. در صورتی که فلاسک شما نشتی داشته باشد، خصوصا در برنامه‌های کوهنوردی، شما را با دردسرهای بزرگی همراه خواهد نمود.

فلاسک‌های کوهنوردی معروفی مانند استنلی، امروزه دارای درب‌های عایق هستند. در گذشته به دلیل تکنولوژی خاص عایق و عدم امکان عایق بندی درب همزمان با وزن کم فلاسک، معمولا درب فلاسک‌ها خاصیت عایقی بسیار کمی داشتند. اما امروزه درب‌های عایق به کاربران کمک می‌کند تا حداکثر بهره را از فلاسک کوهنوردی خود ببرند.

امروزه بهترین فلاسک‌های کوهنوردی دارای طراحی‌های خاص هستند. در بعضی موارد مانند فلاسک‌ها کمبوکا، پریموس و ترموس درب فلاسک خود دهانه نوشیدن دارد. عرض دهانه مناسب و قابلیت‌های باز شدن و قفل شدن این دهانه برای استفاده از ویژگی‌هایی است که علاوه بر ویژگی‌های عمومی این وسایل مشاهده می‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های فلاسک‌ها که در فلاسک استنلی نیز از دیرباز شاهد آن بوده‌ایم امکان استفاده از درب فلاسک به عنوان لیوان است.

تفاوت‌های فلاسک کوهنوردی و با فلاسک سفری

فرقی نمیکند شما بهترین فلاسک کوهنوردی را داشته باشید، یا یک نوع معمولی آن در هر صورت، پیشوند کوهنوردی روی فلاسک شما نشانگر مواردی است که در یک فلاسک معمولی مشاهده نمی‌شود. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

۱- مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار

فلاسک‌های کوهنوردی در برابر ضربه و فشار مقاوم هستند، خیلی دیرتر زخمی شده و درب آن‌ها در برابر نشت آب بسیار مقاومتر از فلاسک‌های سفری است.
مقاومت این فلاسک‌ها در برابر ضربه، به دلیل استفاده از آلیاژ فولاد در بدنه است که در انواع سفری فلاسک این متریال می‌تواند پلاستیک، شیشه و یا ترکیبی از این دو باشد. رنگ بدنه نیز دارای مقاومت بیشتری نسبت به انواع سفری است.

۲- وزن پایین‌تر

وزن فلاسک‌های کوهنوردی بسیار پایین تر از فلاسک‌های سفری است. معمولا حجم آن‌ها هم محدوده‌ای کمتر را شامل می‌شود. برای مثال فلاسک‌ها کوهنوردی حدود ۵۰۰ میلی‌لیتر تا ۱.۵ لیتر را پوشش می‌دهند در حالی که فلاسک‌های سفری ۱ الی ۳ لیتر را پوشش می‌دهند.

فلاسک سفری

۳- ابعاد جمع و جورتر

بهترین فلاسک‌های کوهنوردی دارای ابعاد کوچک و جمع و جور هستند که حمل و نقل آن ‌را برای کاربر بسیار ساده می‌کند. حذف دسته یا استفاده از مکانیزم دسته تاشو، حذف آبریز، فشرده سازی بدنه و استفاده از عایق بهتر به جای فاصله بیشتر بین دو جداره از جمله مواردی است که موجب می‌شود انواع کوهنوردی این محصول از مدل‌های معمولی حجم و وزن کمتری داشته باشد.

۴- امکان تمیز کردن راحت تر

به دلیل محدودیت‌های موجود در سفرهای کوهنوردی، تمیزکردن فلاسک کوهنوردی راحت تر از تمیز کردن انواع معمولی آن است. استفاده از متریال ویژه در درب و آلیاژهای مخصوص فولاد موجب تمیز شدن فلاسک و عدم بو گرفتن آن در استفاده طولانی مدت می‌شود.

بهترین تولید کنندگان فلاسک کوهنوردی در دنیا

برترین تولید کنندگان فلاسک در دنیا، برندهای استنلی ( Stanely )، ترموس ( Thermos )، پریموس ( Primus )، یوزی ( UZ )، کووا کره ( Kovea ) هستند. که می‌توانید از فروشگاه‌های کوهنوردی محصولات این کمپانی‌ها را تهیه نمایید.

فلاسک‌های واکاکو، اسپرسو سازی دستی کمپینگ

انواع جدیدتر فلاسک‌های کوهنوردی، فلاسک‌هایی با قابلیت ساخت اسپرسو هستند. این فلاسک‌ها که بوسیله یک کارتریج اسپرسو و پمپ دستی فعال می‌شوند، می‌توانند بی نیاز از برق و سایر دستگاه‌ها برای شما یک شات اسپرسو داغ در کوه و طبیعت تهیه کنند. 

در این مدل، پودر قهوه و آب جوش هریک دارای محفظه مخصوص به خود است و جهت استفاده از نانوپرسو در ابتدا قهوه آسیاب شده را به کمک پیمانه در فیلتر سبد قهوه قرار دهید سپس فشار کمی به سطح قهوه آسیاب شده وارد نمایید و آب جوش را در مخزن آب بریزید. حال پیستون را از حالت قفل به حالت پمپ تغییر دهید و شروع به چند بار پمپ کردن کنید تا اسپرسو عالی با خامه خارج شود. مناسب برای افرادیست که دوستدار طعم خوش قهوه در تمامی زمان و مکان‌ها هستند.

کمپانی واکاکو، یکی از تولید کنندگان مطرح اسپرسو سازهای دستی به نام نانوسپرسو است. همچنین اسپرسو ساز نانوسپرسو قابلیت نگهداری آب جوش را دارد که می‌تواند همزمان کاربرد فلاسک کوهنوردی را هم برای شما داشته باشد.

فرشته علی زاده
ارسال دیدگاه