نگاهی به ورزش فویل برد، موج سواری بر فراز آب!

ورزش فویل سرفینگ یا فویل برد

از ظهور فویل بردها کمتر از یک دهه می‌گذرد و می‌توان فویل برد را داغ‌ترین ورزش موج سواری در عصر حاضر قلمداد کرد. شاید تا کنون تصاویر این ورزش را از اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی دیده باشید. ورزشی که در آن فرد موج سوار روی تخته‌ای به فاصله زیادی از روی سطح آب در حال سوار شدن بر روی موج‌ها است. اولین جرقه‌ها برای ساخت این وسیله ورزشی همین چند سال پیش و با ایده یک ورزش‌کار شکل گرفت که نتیجه آن امروز مشاهده این بردها در سواحل و تولید آن اوسط کمپانی‌های بزرگ دنیا است.

علاقه مندان به ورزش‌های آبی، مانند تخته موج سواری، پدل بردینگ و غواصی مخاطبان اصلی فویل بردینگ هستند. اگر شما هم از دسته علاقه‌مندان به این ورزش هیجان انگیز هستید، ما در این مقاله توضیح مختصری در مورد نحوه عملکرد فویل بردها را برای شما تشریح کرده‌ایم و همچنین نکاتی مقدماتی جهت شروع این ورزش همچنین یادگیری و آموزش آن بیان کردیم که قطعا برای مبتدیان و علاقه مندان مفید واقع خواهد شد.

فویل سرفینگ ورزش جدید موج سواری

فویل برد چیست؟

فویل برد تخته موج سواری است که به یک پایه به نام فویل مجهز شده است. این پایه دارای پره‌هایی با مهندسی ویژه ‌است که با حرکت، به سطح آب کشش پیدا می‌کند. تکنولوژی مورد استفاده در فویل بردها، از روی مهندسی هواپیماها و در اصل فیزیک آیرودینامیک الهام گرفته شده است. به دلیل طراحی ویژه پره‌های فویل، با عبور آب از روی پره‌ها نیرویی خلاف جهت نیروی گرانش به فویل وارد شده و موجب گرایش برد به سطح آب می‌شود.

همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید، برای باقی ماندن برد روی سطح آب، در ورزش فویل بردها نیاز به نیروی محرکه خارجی یا داخلی بوسیله ابزارهای الکتریکی وجود دارد. به این منظور، فویل بردها یا دارای موتور الکتریکی مخصوص، در ناحیه فویل هستند یا توسط نیروی محرکه خارجی مانند قایق، باد یا حتی موج دریا به حرکت خواهند افتاد.

استفاده از فویل برد به همراه بادبان‌های ویند سرفینگ یا کایت‌های دستی ممکن است و در اصل از هیجان انگیزترین روش‌های استفاده از این وسیله می‎‌توان فویل سرفینگ (ویند سرفینگ) را نام برد.

فویل برد چگونه کار میکند

در چه مکان‌هایی امکان استافده از فویل سرفینگ وجود دارد؟

برعکس تخته های موج سواری سنتی، استفاده از فویل برد وابسته به وجود موج نیست. از فویل سرفینگ می‌توان در بیشتر سواحل و دریاها استفاده کرد، همچنین در دریاچه‌ها به شرط پهناوری مناسب و همچنین عمق خوب، استفاده از فویل برد و حتی وین سرفینگ با فویل ممکن است. از این‌رو این ورزش به نسبت سایر ورزش‌های موج سواری فراگیرتر است.

در ایران، فویل برد در مناطق جنوبی کشور و دریای خلیج فارس ممکن است. بوشهر، کیش، بندرعباس مناطقی هستند که شما می‌توانید به راحتی به این ورزش دسترسی داشته باشید. تقریبا درهمه مناطقی که پدل بردینگ آزاد است، امکان استفاده از فویل برد نیز وجود دارد. پدل برد کیش یکی از مکان‌هایی است که می‌توانید در آن این ورزش را امتحان نمایید.

همچنین در دریای خزر و مناطق شمالی کشور، مانند بندر انزلی، سواحل مازندران و سایر مناطق استفاده از فویل برد به راحتی ممکن خواهد بود.

مقایسه و خرید انواع فویل برد و تجهیزات جانبی در فروشگاه اردو ۳۶۰

قیمت فویل برد و هزینه تجهیزات جانبی این ورزش چقدر است؟

به طور کلی قیمت تجهیزات جانبی ورزش‌های آبی، مانند بردهای موج سواری در دنیا کمی گرانتر از حد معمول تجهیزات مورد استفاده در سایر ورزش‌ها است. در مورد فویل برد، به دلیل تازگی این ورزش و تولید محدود آن، قیمت فویل برد از تخته‌های موج سواری معمول گرانتر بوده و برای خرید فویل برد چیزی در حدود ۵۰۰ الی ۲۰۰۰ دلار بسته به نوع برد، بودجه لازم خواهد بود.

پیش نیازهای شروع ورزش فویل برد چیست؟

حقیقت این است که فویل برد ورزشی راحت نیست. شاید شما تجربه استفاده از بردهای پارو زنی ایستاده یا استند آپ پدل برد را داشته باشید، بردهای موج سواری فویل دار، به دلیل دینامیک متفاوت و نیاز به استفاده از باد یا نیروی کشنده یادگیری آن سخت تر و استفاده از آن حساسیت بیشتری می‌طلبد.

سوار شدن بر یک تخته آلومینیومی، با اختلاف ارتفاع حدود یک متری از آب و با سرعتی معادل یک قایق بادی، یکی از آخرین کارهایی خواهد بود که بخواهید بدون آمادگی قبلی و یادگیری استفاده نمایید.

با این حال برای شروع این ورزش نباید نگران باشید، استفاده از لوازم ایمنی جانبی، استفاده از ابزارهای آموزشی و همچنین بهره گیری از تجربیات مربیان زبده که در جزیره کیش و شهرهای جنوبی ایران در حال فعالیت هستند می‌تواند به خوبی راهنما و راهگشای شما در یادگیری فویل بردینگ باشد.

چرا فویل بردینگ را یاد بگیریم؟

ورزش جذاب موج سواری روی آب، می‌تواند یکی از تفریح‌های اصلی شما در سواحل باشد. افرادی که به موج سواری علاقه دارند، همواره به این موضوع اذعان داشتند که تنها مانع برای اتمام یک فعالیت موج سواری، خسته شدن فیزیکی بدن است! جالب است بدانید، فویل بردینگ چند برابر ورزش معمولی سرفینگ، لذت بخش و جذاب خواهد بود.

علاوه بر مزایای تفریحی و جذاب این ورزش، فعالیت و تحرک مناسب و اصولی بدن، درگیر شدن تمام عضلات و همچنین هماهنگی ذهن و جسم از جمله دیگر مزایایی است که در این ورزش می‌توان به آن اشاره کرد.

فویل بردینگ را می‌توان یکی از شاخه‌های ورزش کایتینگ نیز در نظر گرفت، اشتراکات زیاد این ورزش از نظر دینامیک و نحوه کنترل حرکت می‌تواند جرقه‌ و نقطه عطفی برای ورود به سایر ورزش‌های ویند سرف باشد.

از کجا لوازم موج سواری با فویل برد و تجهیزات جانبی این تفریح آبی را بخریم؟

در حال حاضر با توجه به تازگی این ورزش، و هزینه‌های زیاد آن بردهای محدودی از کمپانی‌ها در ایران بفروش می‌رسند. عمده این بردها به صورت سفارشی و محدود وارد کشور شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرند. شما در صورت نیاز به خرید این تجهیزات، می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم و تجهیزات موج سواری و پدل برد، مانند اردو ۳۶۰ اقدام نمایید.

البته ما پیشنهاد می‌کنیم قبل از تهیه بردهای فویل سرفینگ، ابتدا از این بردها به صورت اجاره ای سواحل جنوبی مانند کیش و بوشهر، استفاده نمایید و سپس اقدام به خرید لوازم و تجهیزات مورد نیاز خود نمایید.

ابراهیم موسوی
ارسال دیدگاه