چگونه برای سفر کمپینگ آماده شویم

چطور برای سفر کمپینگ آماده بشیم؟ چی ببریم؟

چه تجربه اول شما برای سفر کمپینگ باشد، چه اینکه برای بار چندم به این نوع سفر می‌روید، هیجان قبل از شروع سفر درون شما همواره وجود خواهد داشت. کمپینگ یکی از محبوب‌ترین انواع سفرها و تفریحات میان افرا است، دور شدن از شهر و تجربه شیوه جدیدی از زندگی با عادت‌ها و شرایط متفاوت یکی از دلایل محبوبیت این نوع از برنامه‌های طبیعت گردی است.

اگر قصد شروع سفر کمپینگ دارید، ما در این مقاله شما را راهنمایی می‌کنیم تا تجربه بهتر و بیادماندنی تری از ماجراجویی خود داشته باشید.

مرحله اول/ با ماهیت یک سفر کمپینگ آشنا شوید!

اگر قبلا تجربه کمپ در طبیعت را داشته باشید، شاید این مرحله برایتان آشنا و ملموس باشد. کمپ در طبیعت چالش‌های خاص خود را دارد که در سایر انواع سفرها با آن روبرو نیستید.

مهمترین مساله در طبیعت عدم دسترسی به خدمات و امکانات شهری و معمول است. در سفرهای کمپینگ تهیه غذا، اسکان، خواب و حتی ساده‌ترین مسائل مانند نیاز به سرویس بهداشتی و اجابت مزاج به طریقی متفاوت از آنچه آموخته‌ایم انجام می‌شود.

توصیه اصولی به افرادی که اولین تجربه سفر کمپینگ را دارند، آشنایی نسبی با چالش‌هایی است که قرار است با آن‌ها روبرو شوند.

البته که هیچ‌کدام از این چالش‌ها قرار نیست شما را در شرایط نامناسب و نامطلوبی قرار دهد، آشنایی با این موارد موجب می‌شود تا در مواجهه با آن‌ها به جای غافل‌گیری، خاطره‌ای خوب و حتی تجربه‌ای به یادماندنی برای خود کسب کنید.

کمپینگ و سفر گروهی دوستانه

برای آشنایی با چالش‌ها و موارد یاد شده پیشنهاد می‌کنیم با افراد آشنا و با تجربه صحبت کرده و از آن‌ها نظر خواهی کنید. یا از طریق جست و جو در اینترنت نسبت به یادگیری و آموختن موارد جدیدی که با آن‌ها روبرو می‌شوید اقدام نمایید.

ما لیستی از موارد مهم و ضروری که در سفر کمپینگ با آن روبرو می‌شوید تهیه کرده‌ایم:

تهیه غذا در طبیعت

برای یادگیری و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تهیه غذا در طبیعت، و روش‌های آشپزی می‌توانید از مطالب آموزشی و هایلایت‌های موجود در اینستاگرام اردو۳۶۰ استفاده نمایید.

اجابت مزاج

اجابت مزاج و استفاده از دستشویی صحرایی شاید یکی از خاطره‌انگیزترین تجربه‌های شما در طبیعت باشد! پیشنهاد می‌کنیم با روی باز به استقبال آن بروید.

خوابیدن در چادر و زیر آسمان پرستاره

خوابیدن در طبیعت شاید یکی از مهمترین و بهترین تجربه‌هایی باشد که در برنامه‌های کمپینگ تجربه می‌کنید. برای این منظور حتما نسبت به مطالعه در خصوص نحوه استفاده از کیسه خواب اقدام نمایید. همچنین می‌توانید از مطالب آموزشی در اردومگ درباره روش‌های گرم خوابیدن در دل طبیعت استفاده نمایید.

حمل لوازم و تجهیزات مورد نیاز

یکی از مهمترین مسائل در سفرهای بک‌پکی طبیعت گردی، حمل صحیح کوله پشتی است. عدم تنظیم صحیح کوله پشتی کوهنوردی می‌تواند مستقیما سلامت شما را به خطر انداخته و همچنین تجربه سفر شما را دگرگون کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع سفر حتما نحوه تنظیم کوله پشتی را یاد بگیرید.

اصول کمپ در طبیعت برای اولین بار

مرحله دوم/ مقصد خود را به درستی انتخاب کنید و آن را بشناسید

راهنمای کمپینگ در طبیعت

دومین مرحله از آمادگی برای سفر کمپینگ، انتخاب صحیح مقصد و شناخت درست آن است. شما قرار است برای مدت زمانی، در مکانی جدید اسکان کنید و از فضای آن لذت ببرید. انتخاب صحیح مقصد سفر می‌تواند موجب بهتر شدن تجربه شما شود. در نقطه مقابل انتخاب نا درست مقصد سفر می‌تواند علاوه بر ایجاد مشکلاتی براش شما، خاطره سفر را برای شما و دوستانتان تلخ کند.

برای این منظور توجه به نکات کوچک می‌تواند بهترین نتیجه را برای انتخاب صحیح مقصد سفر داشته باشید.

نکاتی که باید در انتخاب مقصد سفر کمپینگ خود مد نظر قرار دهید:

۱- حتما شرایط آب و هوایی مقصد را چک کنید و دقت کنید تا با ترجیحات شما و همچنین تجهیزات کمپینگتان متناسب باشد.


۲- از انتخاب لوکیشن‌های نزدیک به شهر، لوکیشن‌های معروف در زمان تعطیلی‌ها و همچنین مناطقی که قبلا در آن ناامنی برای طبیعت گردان گزارش شده است بپرهیزید.


۳- مسیری انتخاب کنید که قبلا پیموده شده باشد و نقشه یا راهنمای رسیدن به مقصد به طور واضح مشخص باشد.


۴- اگر قرار است با خودروی شخصی به سفر بروید، به تناسب مسیر با توانایی‌های شخصیتان توجه کنید. اگر مسیر مورد نظر شما غیر آسفالته و ناهموار است از خودرو آفرود استفاده نمایید.
برای انتخاب مقاصد کمپینگ می‌توانید از راهنماهای موجود در اینترنت استفاده نمایید.

چندتا از برترین مقاصد سفر طبیعت گردی در این پست قابل مشاهده است. با این حال پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب لوکیشن کمپ خود بیشتر وقت بگذارید. همچنین در اردومگ مقاصد مناسبی برای سفرهای حرفه‌ای کمپینگ و طبیعت گردی به همراه فایل GPS معرفی شده است که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

لوکیشن‌های کمپینگ و طبیعت گردی که در تهران و حاشیه آن در دسترس هستند

مرحله سوم/ انتخاب لوازم مورد نیاز برای سفر طبیعت گردی

یکی دیگر از مراحل کلیدی شروع سفر کمپینگ، انتخاب صحیح لوازم و تجهیزات مورد نیاز شما برای سفر است. انتخاب درست لوازم موجب بهتر شدن تجربه سفر و مهمتر از همه کاهش نگرانی شما در طول سفر از بابت تامین بودن تجهیزات و وسایل مورد نیاز شما خواهد بود.

لوازمی که در کمپ و طبیعت گردی به آن نیاز خواهید داشت شامل گروه لوازم خواب، لوازم اسکان، لوازم پخت و پز و همچنین آب و مواد غذایی است.

بهترین روش برای انتخاب صحیح این تجهیزات، استفاده از یک چک لیست لوازم کمپینگ است تا علاوه بر انتخاب صحیح و اندازه وسایل، وسیله‌ای از کوله پشتی شما از قلم نیفتد. این چک لیست در اردومگ قابل مشاهده است.

لوازم مورد نیاز در برنامه کمپینگ چی ببریم

مرحله چهارم/ هماهنگی با همسفران برای شروع سفر کمپینگ

مرحله آخر آمادگی برای سفر طبیعت گردی و کمپینگ شما، هماهنگی با همسفران است. یک سفر طبیعت گردی تنها زمانی با خاطره خوب و خوش حالی محض تمام می‌شود که همه همسفران و هم‌گروهی‌ها در آن با رضایت خاطر و آسودگی از این سفر بازگردند.

هماهنگی صحیح با همسفران می‌تواند موجب هرچه بهتر شدن سفر شما شود. این هماهنگی شامل همه مراحلی که در این مطلب یادآوری شد می‌شود.

بهترین تور طبیعت گردی و کمپینگ در جنگل شمال

لزوم آشنایی همسفران با تجربه‌های جدید، برا آمادگی آن‌ها لازم است. این آشنایی قبلی موجب می‌شود تا به جای صرف انرژی در محل برای آموزش و تصحیح رفتار، به فعالیت‌های جانبی بپردازید.

انتخاب صحیح لوازم مورد نیاز هم یکی دیگر از موارد ضروری است. هماهنگی با همسفران علاوه بر جلوگیری از فراموشی وسیله کمپینگ و طبیعت گردی خاص همسفران، موجب می‌شود تا لوازمی که قابلیت استفاده اشتراکی دارند، مانند سرشعله کوهنوردی یا ظرف کمپینگ و سفری به تعداد مورد نیاز حمل شود و از بار کوله پشتی همسفران کاسته شود.

شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با نکات سفر کمپینگ از طریق بخش نظرات همین پست با ما و سایر کاربران در میان بگذارید. همچنین خوشحال میشویم در خصوص تجربیات مشابه خود در این حوضه با ما صحبت کنید.

اردو۳۶۰ برای شما بهترین خاطره‌ها را زیر آسمان پرستاره آرزو می‌کند.

فرشته علی زاده
ارسال دیدگاه